чәршәмбе

Файдалы казылмаларны законсыз чыгару, калдыкларны санкцияләнмәгән рәвештә урнаштыру, юынты сулар агызу. ТР Экология һәм табигать ресурслары министрының беренче урынбасары - ТР әйләнә-тирә мохитне саклау өлкәсендә баш дәүләт инспекторы Фаяз Шакиров тарафыннан ТР Үзәк өлешендә гамәлгә ашырылган авиаочыш барышында табигать саклау законнарын бозуның 197 очрагы ачыкланган. Бу биш муниципаль район – Лаеш, Питрәч, Биектау, Зеленодольск, Югары Ослан һәм Казан шәһәре территорияләре.

сишәмбе

Бер атна элек Тукай районында экологлар тарафыннан теркәлгән агынты суларын агызуга бәйле зур хокук бозу очрагы бетерелгән. Исегезгә төшерәбез, Кече Шилнә авылы янындагы территориянең 1,9 мең кв. метр мәйданын пычрату факты турында гражданнар хәбәр иткән.

дүшәмбе

Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Көньяк-Көнчыгыш территориаль идарәсе инспекторлары гомумтаралган файдалы казылмаларны (комны) лицензиясез чыгаруга чик куйган.

җомга

1,9 мең кв.метр җир канализация суы белән пычранган. Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Кама буе территориаль идарәсе инспекторлары Тукай районында ачыклан тәртип бозуга карата административ тикшерү эше алып бара.

чәршәмбе

Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Кама Аръягы территориаль идарәсе инспекторлары, Россия Эчке эшләр министрлыгы идарәсе хезмәткәрләре белән берлектә, җирләрнең нефть продуктлары белән бозылу фактын ачыклаган.

сишәмбе

Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Кама буе территориаль идарәсе инспекторлары Комсомолец авыл җирлеге территориясендә иске шиннар, полиэтилен пленкалары, полимер һәм пластмасса төрү материаллары, агач калдыклары, пыяладан һәм резиннан ясалган эшләнмәләр чүплегенә тап булган. Чүп-чарның мәйданы – 200 кв. метрдан артык, күләме – 20 куб. метр.

апрель, 2020 ел
пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Көньяк-Көнчыгыш территориаль идарәсе инспекторлары Чирмешән авылында инде гамәлдә булмаган каты көнкүреш калдыклары полигоныннан 300 метр ераклыкта чүп-чар ташланган урын булуын ачыклаган.

Резин-техника эшләнмәләрен законсыз гына чыгарып ташлау омтылышы чынга ашмаган. Түбән Кама шәһәренең 13 нче гараж кооперативы территориясендәге тәртип бозу очрагы видеокүзәтү камерасына эләккән. Чаралар күрү өчен, гараж кооперативы рәисе Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Кама Аръягы территориаль идарәсенә мөрәҗәгать иткән.

Металлолом, профнастил, агач калдыклары. Экологлар боларның барысына да Баулы районының Яңа Баулы авылында торак йорт янындагы территориядә тап булган. Рөхсәтсез калдык ташлау мәйданы 103 кв. метр тәшкил итә.

апрель, 2020 ел
чәршәмбе

Түбән Кама районының Балчыклы авылыннан ерак түгел санкцияләнмәгән чүплек булуы турында Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Кама аръягы территориаль идарәсе инспекторлары «Халык контроле» аша белгән.