пәнҗешәмбе

Россия Фәннәр академиясенең Казан фәнни үзәге җитәкчесе Олег Синяшин Министрлыкның йомгаклау коллегиясендә дөньякүләм масштабтагы экологик проблема – микропластик турында сөйләде.

сишәмбе

Эчәргә яраклы су белән тәэмин итү чыганакларына ревизия бәяләвен уздыру турында Министрлыкның йомгаклау коллегиясендә «ТР Геология үзәге» фәнни-җитештерү берләшмәсе» ДБУ җитәкчесе Марс Вәлиев сөйләде. 2021 елда Татарстанда дәүләт программасы кысаларында Апас һәм Кайбыч районнарында ревизия бәяләве буенча сынау проекты гамәлгә ашырылды.

җомга

Бүген Бәшир Рәмиев исемендәге яңа ИТ-паркта Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының йомгаклау коллегиясе кысаларында Татарстан Республикасы Премьер-министрының беренче урынбасары Рөстәм Нигъмәтуллин әйләнә-тирә мохитне саклауга зур өлеш керткән хезмәткәрләрне бүләкләде.

Ведомство предприятие оештырган стационар контроль постыннан һаваның сыйфат күрсәткечләре турында мониторинг мәгълүматларын алачак.

«Һәр өченче татарстанлы – экологик чараларда актив катнашучы, безнең фикердәшебез!» – бу турыда бүген үз докладында экология министры Александр Шадриков сөйләде.

Бәшир Рәмиев исемендәге яңа ИТ-паркта бүген Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы бер ел эчендә башкарылган эшләре турында хисап тотты.

«1998 елдан тулаем төбәк продукты 2,6 тапкыр үскәч, чагыштырма бәяләрдә Татарстанда атмосфера һавасына зарарлы матдәләр чыгаруның гомуми күләме 21,4% ка кимеде», – дип хәбәр итте ТР экология һәм табигать ресурслары министры Александр Шадриков Министрлыкның йомгаклау коллегиясе утырышында. Аның сүзләренчә, мондый үзгәрешләр предприятиеләрнең әйләнә-тирә мохитне саклауга җаваплы мөнәсәбәте турында сөйли. Аерым алганда, атмосфера һавасына карата.

Бүген Б.Рәмиев исемендәге ИТ-паркта «Татармультфильм»  иҗат берләшмәсе ТР Экология министрлыгының йомгаклау коллегиясе кысаларында экология буенча уртак хезмәт җимеше булган уку әсбабын күрсәтте. 2022 елда «Мәктәптә экология» проекты кысаларында 2 нче экология сыйныфы укучылары өчен «Яшел сукмак» һәм 6 нчы сыйныфларда укучылар өчен «Яшел Татарстан. Безнең тирәдәге үсемлекләр» әсбаплары булдырылды.

Бүген Бәшир Рәмиев исемендәге яңа ИТ-паркта Татарстан Республикасы Премьер-министрының беренче урынбасары Рөстәм Нигъмәтуллин катнашында Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының йомгаклау коллегиясе узды.

2022 елда Татарстан Республикасы ESG-рейтингта (экологик, социаль һәм корпоратив идарә принциплары җыелмасы) экологик күрсәткеч буенча Россия субъектлары арасында  1 урынны алды.