Киң вәкиллекле утырыш кысаларында Экология министрлыгының сынау проектлары күргәзмәсе узды

2024 елның 23 гыйнвары, сишәмбе

Бүген Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының киң вәкиллекле йомгаклау утырышы башланыр алдыннан күргәзмә узды, анда ведомствоның сынау проектлары тәкъдим ителде. Бу – «Ирекле агым» проекты һәм Идел-Кама балабан лачыннары популяциясен торгызу проекты. Исегезгә төшерәбез, 2023 елда Рус география җәмгыятенең төбәк бүлеге командасы Казансу елгасының 25 километрын үтте, 25 чүп-чар чистартылды, 480 капчык чүп-чар җыелды, судан 1200 тонна агач күтәрелде. «Ирекле агым» Экология министрлыгының Татарстан елгаларының экологик торышын яхшырту буенча пилот проектының дәвамы булды.

Шулай ук күргәзмәдә балабан лачынын реинтродукцияләү проекты да тәкъдим ителде. Аның төп максаты – безнең республикада Кызыл китапка кертелгән лачын-балабан популяциясен торгызу. Проект «СИБУР» компаниясенең «Яхшы эшләр формуласы» конкурсы грантына Анатолий Щеповский исемендәге тирә-яктагы мохитне саклауга ярдәм итү төбәк иҗтимагый фонды тарафыннан гамәлгә ашырылды. Исегезгә төшерәбез, проект «Биологик төрлелекне саклау өлкәсендә иң яхшы проект» номинациясендә «Ышанычлы партнер – Экология» V Бөтенроссия табигатьне саклау практикалары конкурсында җиңүче булды.

Кунакларга шулай ук «Татарстан Республикасы Геология үзәге» фәнни-җитештерү берләшмәсе, «Чиста булачак» яшьләр оешмасы эше турында сөйләделәр һәм экология һәм табигатьтән файдалану тармагын цифрлаштыру программасын тәкъдир иттеләр