гыйнвар, 2022 ел
пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасының Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы дәүләт гражданлык хезмәтенең вакантлы вазифаларына бәйге игълан итә. Түбәндәге вазифалар тәкъдим ителә:

декабрь, 2021 ел
җомга

«Экокласс.рф» бөтенроссия порталы «Минем яшел мәктәп» экологик проектлар конкурсын башлап җибәргән. Чараның максаты – уку йортларында «яшел» практика кертүнең нәтиҗәле ысулларын табу һәм укучыларны экологик мәсьәләләрне хәл итүгә җәлеп итү.

җомга

Бүген иң яхшы карлы шәһәр буенча Бөтенроссия конкурсы башланып китте. Барыгызны да катнашырга чакырабыз.  Конкурс Россия төбәкләренең мәктәпкәчә белем оешмалары һәм мәктәпләре арасында 2021 елның 26 ноябреннән 2022 елның 31 мартына кадәр уздырыла. Оештыручылар: Федерация Советының Фән, мәгариф һәм мәдәният комитеты, Россия Федерациясе Табигать ресурслары министрлыгы, «Эколята-Дошколята», «Эколята» һәм «Табигатьнең яшь сакчылары» бөтенроссия табигатьне саклау социаль-белем бирү проектлары программа комитеты.

пәнҗешәмбе

Макулатура җыю буенча #БумБатл акциясе 2021елның 5-20 декабрендә илнең барлык төбәкләрендә узачак. Акциянең инициаторы булып «Илкүләм приоритетлар» АКО тора, РФ Табигать ресурслары һәм экология министрлыгы, РФ Мәгариф һәм югары белем министрлыгы һәм берничә иҗтимагый һәм волонтерлык оешмалары катнаша.

сишәмбе

Макулатура җыю буенча #БумБатл акциясе 2021елның 5-10 декабрендә илнең барлык төбәкләрендә узачак. Акциянең инициаторы булып «Илкүләм приоритетлар» АКО тора, РФ Табигать ресурслары һәм экология министрлыгы, РФ Мәгариф һәм югары белем министрлыгы һәм берничә иҗтимагый һәм волонтерлык оешмалары катнаша.

чәршәмбе

Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы «ЭКОлидер-2021» республика конкурсында катнашу өчен гаризалар кабул ителә башлавы турында игълан итә. Анда катнашу өчен иң экологик предприятиеләр, уку йортлары, җәмәгатьчеләр, әйләнә-тирәлек проблемаларына битараф булмаган гражданнар, шулай ук ел дәвамында Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы инспекторларының чын ярдәмчеләре булган журналистлар чакырыла.

сишәмбе

Конкурс 7-12 яшьлек мәктәп укучылары арасында игълан ителә.  Чараны «ПЖКХ» ИК» ҖЧҖ – Татарстанның көнбатыш зонасында каты коммуналь калдыклар белән эш итү буенча төбәк операторы оештыра. Төп максаты – яшь буын игътибарын калдыкларны аерым җыюга һәм дөрес итеп сортларга аеру мәсьәләләренә җәлеп итү.

дүшәмбе

ТР Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы Татарстанның югары уку йортлары студентлары арасында экология буенча фәнни-гамәли эшләр конкурсына гаризалар кабул итү вакытын арттырды. Фәнни проектларның номинацияләре:

- табигый ресурслардан рациональ файдалану;

- табигатьне саклау технологияләрен эшләү;

- социаль экология.

сентябрь, 2021 ел
пәнҗешәмбе

Россиянең экологик яшәү рәвешен популярлаштыру һәм экологик җәмәгатьчелеген үстерү порталы https://ecowiki.ru/ «КрышкоИгры»«Балалар «рәхмәт» әйтә», «Экологик ишегалды»«Урман утырт» һәм «Табигатьне саклау»  акцияләрен үткәрә. Катнашу өчен теркәлү узарга һәм бәйге шартларын үтәргә кирәк.

сентябрь, 2021 ел
сишәмбе

Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслар министрлыгы социаль юнәлешле коммерциясез оешмалар өчен Татарстан Республикасы бюджетыннан субсидияләр алу хокукына түбәндәге өстенлекле юнәлешләр буенча экологик куркынычсызлыкны тәэмин итүгә юнәлдерелгән конкурс үткәрә:

- экологик культура формалаштыру;

- кече шәһәрләрдә һәм авыл җирлегендә гражданнар җәмгыяте институтларын үстерүгә юнәлдерелгән социаль әһәмиятле экологик-белем бирү һәм агарту проектларын тормышка ашыру;

- туган якны өйрәнү, экология туризмы һәм су асты эшчәнлеге өлкәсендәге эшчәнлекне үстерү.