июнь, 2023 ел
дүшәмбе

Татарстан Экологлар көненә багышланган төбәкара экомарафонга кушылды. Чаллыда «Экология» илкүләм проектының «Экосистема: яшел эшләр марафоны» һәм «Россия суы» бөтенроссия экология акциясе кысаларында Кама, Мәләкәс һәм Шилнә елгалары ярларын чистарту узды. Оештыручылар - шәһәр администрациясе белән берлектә ТР Экология министрлыгының Кама буе территориаль идарәсе.

сентябрь, 2022 ел
сишәмбе

Кама елгасы ярында, «Чаллы Яр» торак комплексы янында шәһәр плоггинг-узышы узды. Анда ТР Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы инспекторлары да катнашты. 45 минут эчендә 200 катнашучы 1620 килограмм чүп-чар җыйды. Чаллы халкы, биш кешедән торган командаларга берләшеп, чүп-чарны җыеп кына калмыйча, аны алга таба эшкәртү өчен сортларга да аерды.

сентябрь, 2022 ел
дүшәмбе

400 катнашучы, 106 команда һәм  305 капчык чүп-чар.

Узган ялларда Изумрудное күлендә «Чиста уеннар» форматында «Яшел Россия» бөтенроссия өмәсе узды. Чара «Экология»  илкүләм проектының «Уникаль су объектларын саклау» федераль проекты «Россия суы» акциясе кысаларында узды.

август, 2022 ел
җомга

Бүген Казанның Адмиралтейство бистәсендә Идел ярын җыештырырга йөздән артык битараф булмаган кеше килде. Яр буе һәм су асты зонасында Рус география җәмгыятенең  төбәк бүлекчәсе дайверлары, ТР Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы хезмәткәрләре, «Чиста булачак» иҗтимагый хәрәкәте активистлары, эре предприятиеләр вәкилләре, волонтерлар һәм республикабызның битараф булмаган барлык кешеләре тәртип урнаштырдылар.

август, 2022 ел
дүшәмбе

«Уникаль су объектларын саклау» федераль проекты «Экология» илкүләм проекты кысаларында Кама Тамагында Идел елгасы ярларын һәм Идел төбен чистарту буенча акция узды. Экологик өмәне оештыручылар – Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы ярдәме белән Татарстан Республикасында Рус география җәмгыяте.

декабрь, 2021 ел
шимбә

Бүген, 5 декабрьдә билгеләп үтелә торган Волонтёр көне алдыннан  «Экология» илкүләм проекты  («Уникаль су объектларын саклау» федераль проекты) кысаларында ярларны җыештыру буенча «Вода России» бөтенроссия акциясенә йомгак ясалды. 2021 ел нәтиҗәләре буенча Татарстан 1 урынны яулады. Яр буе территорияләрен чистарту буенча масштаблы чараларда 276 мең татарстанлы катнашкан. 10 мең км яр буе линиясе чистартылган, 37,6 мең куб.м. чүп-чар җыелган.

сентябрь, 2021 ел
җомга

Чара «Экология» илкүләм проектының «Уникаль су объектларын саклау» федераль проекты кысаларында оештырылды.

сентябрь, 2021 ел
чәршәмбе

Алабугалылар «Экология» илкүләм проектының «Уникаль су обьекталарын саклау» федераль проекты кысаларында Чебурашка паркында оештырылган экомарафонда катнашты.

август, 2021 ел
чәршәмбе

Табигать саклау чаралары алып барыла торган объектларны атна саен карап чыгу кысаларында ТР экология министры урынбасары Егор Тарнавский республиканың өч районында булды. Сәфәр Саба, Кукмара районнарына һәм Мамадыш шәһәренә Территорияләрнең инвестиция үсеше фонды генераль директоры урынбасары Руслан Гаджиев белән бергә барды.

август, 2021 ел
пәнҗешәмбе

Лаеш районындагы ике су объектының төбеннән 180 мең куб метрдан артык ләм чыгарылган. Исегезгә төшерәбез, «Экология» илкүләм проектының «Уникаль су объектларын саклау» федераль проекты кысаларында Державин авылындагы буаны һәм Никольский авылы янындагы Мишә елгасын чистарту эшләре башкарыла. Бүген ТР экология министры урынбасары Егор Тарнавский әлеге объектларда булды.