март, 2023 ел
пәнҗешәмбе

ТР Экология министрлыгының Кама буе территориаль идарәсе инспекторлары Минзәлә шәһәренең 2 нче мәктәбе укучылары өчен «Батарейка тапшыр - керпеләрне коткар» темасына экологик дәрес үткәрде.

Хәзерге заман экологлары нәрсә белән очраша  һәм экология өлкәсендә нинди һөнәрләр бар - бу хакта мәктәп укучыларына «Мега Казан» сәүдә үзәгендә «Экологик Хаб»та сөйләделәр. Профориентация чарасында ике көн эчендә Татарстанның 21 мәктәбеннән 550 укучы булды.

февраль, 2023 ел

Бу максатларга федераль бюджеттан якынча 69 млн сум бүлеп биреләчәк.

Бу хакта бүген үз интервьюсында экология министры урынбасары Егор Тарнавский сөйләде. Алга таба «Экология» илкүләм проекты кысаларында Тукай районында Мәләкәс елгасы үзәнен чистарту каралган. Спикер аңлатып узганча, бу эшләрне финанслау 2025 елга бюджетка салынган. «Ләкин безнең бурыч – иртәрәк,  2023-2024 елларда ук акча җәлеп итү. Республиканың бу өлешендә яшәүчеләр өчен мөмкин кадәр тизрәк уңай шартлар тудыру», - дип билгеләп үтте ул.

Бүген экология министры урынбасары Егор Тарнавский Татарстан халкы белән ТР Регион белән идарә итү үзәге мәйданчыгында туры линия вакытында аралашты. Ул билгеләп үткәнчә, соңгы биш елда республиканың табигатьне саклау чараларына 52 млрд.сумнан артык акча юнәлдерелгән, шулардан бюджет финанславы күләме 20,43 млрд. сум тәшкил иткән, шул исәптән 12,14 млрд. сумы-федераль бюджет акчалары һәм 7,08 млрд. сум Татарстан Республикасы бюджетыннан бүлеп бирелгән.

чәршәмбе

Татарстан Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Идел аръягы территориаль идарәсе белгечләре, Татарстан Республикасы Биологик ресурслар буенча дәүләт комитеты вәкилләре белән берлектә, «Балык - булсын!» акциясе кысаларында  Буа районының Адав-Толымбай авылы янындагы исемсез күлдә аэрация үткәрделәр.  Мондый профилактик чараларны вакытында үткәрү суда өстәмә кислородка баета һәм балык запасларын сулыкларда сакларга мөмкинлек бирә.

сишәмбе

Александр Шадриков билгеләгәнчә: «Бүген Россия Президенты Владимир Владимирович Путин сөйләгән су объектларын савыктыру программасы - безнең барыбызга да кирәкле һәм  мөһим проект. Безнең Республика шулай ук «Кама елгасын  савыктыру» федераль проектын булдыру инициативасы белән чыкты.

Бүген Федерация Советына еллык юлламасы кысаларында Владимир Путин экологик мәсьәләләр турында да сөйләде. Аерым алганда, ул бу өлкәдә өстенлекле бурычларның берсе-иске чүплекләрне һәм җыелган зыян объектларын бетерү, дип билгеләп үтте.

ноябрь, 2022 ел
сишәмбе

Быел «Россия суы» акциясе кысаларында татарстанлылар 14 мең чакрымга якын яр буе территориясен чистарттылар һәм 34 мең кубометр чүп-чар җыйдылар. Табигатьне саклау чараларында 455 434 кеше катнашты. Бүген бу хакта журналистларга матбугат конференциясендә Татарстанның экология һәм табигать ресурслары министры урынбасары Егор Тарнавский сөйләде.

ноябрь, 2021 ел
пәнҗешәмбе

Бу шимбәдә, 13 ноябрьдә, «Россия суы» бөтенроссия акциясе кысаларында, «Экология» илкүләм проектының «Уникаль су объектларын саклау» федераль проектыбуенча йомгаклый торган гомумреспублика өмәсе узачак.

октябрь, 2021 ел
пәнҗешәмбе

ТР экология министры урынбасары Егор Тарнавский, Казан районара табигатьне саклау прокуроры Денис Александров һәм ТР төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалыгы министры урынбасары Илдус Насыров хәзерге вакытта федераль проектлар буенча эшләр бара торган объектлар буенча эшлекле сәфәрдә булдылар.