пәнҗешәмбе

Бүген барлык «Чиста булачак» активистлары өчен истәлекле вакыйга. Яшьләр экохәрәкәтенә 9 ел тулды!

җомга

«Чиста булачак» яшьләр экологик хәрәкәте Оля Әтнә  урта мәктәбендә 60 экоактивист җыйды. Форумда катнашучылар хәзер республикада бара торган экологик проектлар һәм конкурслар, шул исәптән хәзер Экология министрлыгы үткәрә торган «Экояз» конкурсы турында да белделәр. Һәр катнашучы интерактив һәм белем бирү мәйданчыкларында, конкурс программасында, экологик мастер-классларда булды.

җомга

«Яшел» активистлар «Чиста булачак» һәр почмакка» IV Экологик-агарту форумында катнаштылар. Питрәч районының 64 экоактивисты республикада үткәрелә торган актуаль экологик проектлар һәм конкурслар турында күбрәк белер өчен Яшьләр үзәгенә җыелды. Һәр катнашучы интерактив һәм белем бирү мәйданчыкларында, конкурс программасында һәм форсайт-сессиядә булды.

июнь, 2023 ел
сишәмбе

Бүген ТР Экология һәм табигать  ресурслары министрлыгында «ЭКВЕСТ» VII Республика онлайн-конкурсына йомгак ясалды. Быел анда 732 экоактивист катнашты, бу – Татарстан Республикасының 34 шәһәреннән һәм районыннан 122 команда.

март, 2023 ел
пәнҗешәмбе

Мартта Тед стилендә «Табигать һәм Мин» республика яшьләр иҗади конкурсы башланды. Ул ораторлык осталыгын үстерүгә һәм Татарстан Республикасында экологик мәсьәләләргә игътибар җәлеп итүгә юнәлдерелгән. «Табигать һәм Мин» конкурсы ике этапта үткәрелә. 15 марттан 15 апрельгә кадәр катнашу өчен гаризалар кабул итүнең беренче этабы уза. 20-30 апрельдә икенче этап - сайлап алудан узган катнашучыларның турыдан-туры чыгышы узачак. Анда 14 яшьтән алып 35 яшькә кадәрге яшьләр катнаша ала. Конкурста катнашу өчен онлайн теркәлү узарга һәм конкурс чыгышының видеосын сылтама буенча беркетергә кирәк: https://clck.ru/33jgDZ.

октябрь, 2022 ел
дүшәмбе

Кичә, «Сәйдәш» мәдәни үзәге каршындагы мәйданда, ТР Экология һәм табигать  ресурслары министрлыгы һәм яшьләр эшләре буенча федераль агентлык (Росмолодежь) ярдәмендә «Ярдәм» хәйрия экологик фестивале үткәрелде.

сентябрь, 2022 ел
пәнҗешәмбе

27-29 сентябрь көннәрендә «Байтик» яшьләр экология хәрәкәтенең республика слеты һәм ТР яшь натуралистлары слеты булып узды. Бүген тантаналы рәвештә слетны яптылар һәм җиңүчеләрне бүләкләделәр.

октябрь, 2021 ел
җомга

28-30 сентябрь көннәрендә «Байтик» белем бирү-савыктыру комплексында «Чиста булачак» яшьләр экологик хәрәкәтенең республика слеты һәм Татарстан Республикасы Яшь натуралистлар слеты узды. Оештыручылар – ТР Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы, ТРда РГБ, ТР «Чиста булачак» яшьләр иҗтимагый оешмасы.

ноябрь, 2020 ел
дүшәмбе

29-31 октябрь көннәрендә Мәскәүдә «Эколог  волонтерлар» россиякүләм иҗтимагый хәрәкәтенең I гамәлгә кую съезды булып узган. Чарада Россиянең 50дән артык төбәгеннән вәкилләр катнашкан, алар арасында Татарстан Республикасының «Чиста булачак» яшьләр экологик хәрәкәте җитәкчесе Диләрә Сатикова да бар.

май, 2020 ел
сишәмбе

Агарту акциясенең чираттагы сезоны исәп буенча өченчесе булачак.

Анда катнашу өчен республика шәһәрләре һәм торак пунктларыннан кимендә 3 кешелек яшьләр командалары чакырыла, аларның берсе – әйдаман (16 яшьтән өлкәнрәк), 2се – әйдаман ярдәмчесе (14 яшьтән өлкәнрәк).