«Чиста булачак» һәр почмакка» форумы Питрәч районында узды

2024 елның 12 апреле, җомга

«Яшел» активистлар «Чиста булачак» һәр почмакка» IV Экологик-агарту форумында катнаштылар. Питрәч районының 64 экоактивисты республикада үткәрелә торган актуаль экологик проектлар һәм конкурслар турында күбрәк белер өчен Яшьләр үзәгенә җыелды. Һәр катнашучы интерактив һәм белем бирү мәйданчыкларында, конкурс программасында һәм форсайт-сессиядә булды.

Ачылышта Питрәч районы яшьләр үзәге директоры Айгөл Гыйззәтуллина, Экология һәм иҗтимагый оешмалар белән хезмәттәшлек бүлегенең әйдәп баручы белгече Нәргизә Галимова һәм «Чиста булачак» һәр почмакка» проектының координаторы Анна Баймякшина катнашты.

Катнашучылар «Экояз-2024» республика конкурсы турында күбрәк белделәр һәм «Чиста булачак» хәрәкәтенең 2024 елга планнары белән таныштылар. Шулай ук «Минем район экологиясе» конкурсында җиңүчеләрне бүләкләү дә узды. Конкурс катнашучыларга иҗади күнекмәләрен тормышка ашыру ярдәмендә районның табигый истәлекле урыннары турында сөйләргә ярдәм итте. Питрәч районының барлык теләүчеләре видеороликлар төшерә, эсселар яза һәм хәтта туган якларына шигырьләр багышлады.

Шуннан соң программа актив баш мие штурмы белән дәвам итә. Сессия барышында катнашучылар команданың резюмесын һәм портретын әзерләделәр, пиар-кампаниядә катнаштылар, экологик эшчәнлекләрен планлаштырдылар, бренд-бук эшләделәр, партнерлар таптылар, ә ахырында үз проектларын тәкъдим иттеләр. Проектлар палаткалы эколагерьлар үткәрү, өмәләр һәм агач утырту буенча акцияләр оештыру кебек актуаль темаларга багышланган иде, ә катнашучылар Татарстан авылларында икенчел чимал җыю буенча күчмә үзәк эшләтеп җибәрүне тәкъдим иттеләр.

«Экология буенча үткәрелгән форум өчен зур рәхмәтемне белдерәсем килә! Әйләнә-тирә мохитне саклауның яңа ысуллары һәм экологик хәлне яхшырту ысуллары турында белү бик кызыклы һәм белемле иде. Чараны оештыру югары дәрәҗәдә: кызыклы докладлар, дуслык атмосферасы һәм әлеге өлкәдә экспертлар белән аралашу мөмкинлеге. Киләчәктә мондый чараларның тагын да күбрәк булуына өметләнәм. Мондый мөһим һәм уңай тәҗрибә өчен рәхмәт!» - дип тәэсирләре белән уртаклашты форумда катнашучы Аделя Шамгунова.