«Чиста булачак» форумы Әтнә районында узды.

2024 елның 19 апреле, җомга

«Чиста булачак» яшьләр экологик хәрәкәте Оля Әтнә  урта мәктәбендә 60 экоактивист җыйды. Форумда катнашучылар хәзер республикада бара торган экологик проектлар һәм конкурслар, шул исәптән хәзер Экология министрлыгы үткәрә торган «Экояз» конкурсы турында да белделәр. Һәр катнашучы интерактив һәм белем бирү мәйданчыкларында, конкурс программасында, экологик мастер-классларда булды.

Экология министрлыгының экологик агарту бүлеге башлыгы Ольга Артемьева, «Чиста булачак» төбәк яшьләр иҗтимагый оешмасы җитәкчесе Дилара Сатикова һәм район Башкарма комитеты вәкилләре  «Чиста булачак» форумының кунаклары булдылар.

Форум кысаларында форсайт-сессия узды, анда балалар, командаларга бүленеп, үзләренең экобергәлекләренең  озак вакытлы максатларын һәм үсеш перспективаларын билгеләделәр, башка командалар арасында партнерлар таптылар, брендбук эшләделәр һәм экобергәлек җитәкчеләренең әлеге киңәшмәсендә катнаштылар. Моннан тыш, интерактив мәйданчыкларда катнашучылар экологик берләшмә эшчәнлеген оештыру нигезләре, Татарстан экоактивистлары өчен мөмкинлекләр, яңа трендлар һәм экодәресләрнең актуаль темалары, шулай ук экологик яшәү рәвеше алып бару кагыйдәләре белән таныштылар.

«Форум өчен рәхмәт! Күп файдалы мәгълүмат сөйләделәр һәм оешма әгъзасы булырга теләк туа. Чисталыкны саклау бик мөһим. Киләчәктә мондый чараларның тагын да күбрәк булуына өметләнәм. Мондый мөһим һәм уңай тәҗрибә һәм, әлбәттә, уеннар өчен рәхмәт!» дип үз тәэсирләре белән уртаклашты  форумда катнашучы Илүзә Илһамовна.

Традиция буенча форумда «Минем район экологиясе» конкурсында җиңүчеләрне бүләкләү булды. Конкурс «Чиста булачак» проектының иҗади өлеше булып тора. Катнашучылар үз районнарының табигый энҗеләре турында сөйләделәр. Күп кенә балалар туган якларына шигырьләр багышладылар.

Конкурста  җиңүче Айзилә Хөснетдинова – «Күңгәр  урта гомуми белем бирү мәктәбе» МББУ;

2 урынны Миләүшә Сабирҗанова алды – «Бәрәскә урта гомуми белем бирү мәктәбе» МББУ;

3 урында Алсу Гыйматдинова – «Шиһабетдин Мәрҗани исемендәге Коморгуҗа урта гомуми белем бирү мәктәбе».