пәнҗешәмбе

Санкцияләнмәгән чүплек Яңа Чишмә районы территориясен мониторинглау барышында Экология министрлыгының Идел-Кама идарәсе белгечләре тарафыннан ачыкланды. Яңа Чишмә авылында Пролетар урамында төзелеш калдыкларын законсыз җыю урыны ачыкланды. Чүплекнең гомуми мәйданы – 70 кв.м, күләме – 10 куб.м.

чәршәмбе

Ютазы районының Урыссу шәһәр тибындагы бистәсен күзәтү барышында Экология министрлыгының Ык буе идарәсе инспекторлары төзелеш калдыкларын туплау урынын ачыкладылар. Санкцияләнмәгән чүплекнең мәйданы 80 кв. метр тәшкил итә. Күләме – 28 куб. м.

Экология министрлыгы инспекторлары Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы, Роспотрепнадзор идарәсе һәм Киров һәм Мәскәү районнары администрациясе белән берлектә элегрәк Зөбәрҗәт күле янында тикшерү уздырган иде инде. Күлнең тирә-ягында һәм урман утыртмалары янында рөхсәтсез калдыклар туплауның 10 ноктасы табылган иде.

Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Кама аръягы территориаль идарәсе инспекторлары тарафыннан Кама акваториясендә мониторинг барышында гомумтаралган файдалы казылмаларны лицензиясез чыгару ачыкланды.

сишәмбе

Мәйданы – 4200 кв.м, күләме – 3800 куб.м. Лениногорск районында Көньяк-Көнчыгыш идарәсе инспекторлары ачыклаган санкцияләнмәгән чүплекнең габаритлары шундый.

дүшәмбе

Исегезгә төшерәбез, июньдә Экология министрлыгының Идел-Кама территориаль идарәсе инспекторлары Бәтке елгасында РФ Су кодексын бозуны теркәгән иде.

пәнҗешәмбе

Эшкәртелгән шиннар, агач калдыклар, кирпеч ватыклары һәм башка төзелеш чүп-чарлары. Лаеш районының Шуран авылында вертолетта очып узганнан соң зур чүплек ачыкланды.

җомга

«Чиста» ҖЧҖ чистарту корылмаларыннан чистартылмаган агынты суларны агызу нәтиҗәсендә Теләче елгасына 50 мең сум чамасы зыян килгән. Хокук бозуны быелның февралендә Экология министрлыгының Төньяк территориаль идарәсе белгечләре ачыклаган.

Санитар-экологик икеайлык исәбендә тагын бер нәтиҗәле күрсәткеч. Май аенда экологлар тарафыннан ачыкланган чираттагы санкцияләнмәгән чүплек бетерелгән.

пәнҗешәмбе

Кама яны территориаль идарәсе инспекторлары гражданнар мөрәҗәгатеннән соң Тукай районының Калмаш авылына барып кайттылар. Битараф булмаган халык Бескачанка елгасының яр буенда махсус техника эшләве турында хәбәр итте.