«Яшь натуралистлар – Татарстан табигатен саклаучылар» республика фестиваленә гаризалар кабул итү дәвам итә

2024 елның 12 июле, җомга

23 сентябрьгә кадәр мәктәп укучылары, юннатлар һәм укытучылар «Яшь натуралистлар – Татарстан табигатен саклаучылар» фестивалендә катнаша ала, аны «Экология» илкүләм проектына теләктәшлек күрсәтеп, Татарстан Республикасы Экология министрлыгы уздыра.

Тәкъдим ителгән биш конкурсның теләсә кайсысына гариза бирергә мөмкин:

- Иң яхшы фәнни-тикшеренү эше (ике яшь категориясе – 10-13 яшь һәм 14-16 яшь) – конкурста катнашу өчен табигый фәннәр һәм экология өлкәсендә гамәлгә ашырылган фәнни-тикшеренү эшләре кабул ителә.

- Иң яхшы яшь натуралист – конкурс яшь тикшеренүчеләрнең ботаника, зоология һәм экология, сәламәт яшәү рәвеше һәм актив тормыш позициясе өлкәсендәге казанышларын күрсәтү булып тора. Конкурста катнашу өчен юннат булырга, яшь натуралист көндәлеген алып барырга, экоакцияләрдә катнашырга кирәк.

- Яшь натуралистларның иң яхшы отряды – конкурс яшь натуралистлар хәрәкәтен үстерү өлкәсендә биремнәр җыелмасын үтәү һәм үз хисабыңны юнәлдерүне күздә тота, ул үз эченә отряд үткәргән барлык чаралар турында мәгълүматны ала.

- Тыюлык сукмаклары (укытучылар өчен конкурс) – конкурс экологик-туган якны өйрәнү экскурсияләрен методик эшләүгә һәм үткәрүгә, шулай ук экологик сукмак маршрутларын эшләүгә юнәлдерелгән.

- Туган як экологиясе – проект конкурсы, анда отрядтан фәнни-тикшеренү һәм экологик-агарту характерындагы проектлар кабул ителә.

Гаризалар кабул итү 2024 елның 23 сентябренә кадәр дәвам итәчәк.  Фестиваль нәтиҗәләре буенча ел саен яшь натуралистлар слеты уза, анда катнашучыларның эшләрен яклау, шулай ук җиңүчеләрне бүләкләү үткәрелә.

Конкурсларның торышы белән Экология министрлыгының рәсми сайтында танышырга мөмкин: https://eco.tatarstan.ru/2024-god-7706169.htm

Исегезгә төшерәбез, 2018 елдан Экология министрлыгы «Рус география җәмгыяте» Бөтенроссия иҗтимагый оешмасының төбәк бүлеге һәм «Чиста булачак» төбәк яшьләр иҗтимагый оешмасы белән берлектә Татарстан Республикасында яшь натуралистлар хәрәкәте эшчәнлеген активлаштыру буенча эш алып бара. Чаралар «Экология» илкүләм проекты максатларына ирешүгә ярдәм итә.