Республиканың Арбитраж суды экологлар файдасына карар чыгарды

2024 елның 31 мае, җомга

Түбән Кама районында хокук бозучы 19 млн сумга әйләнә-тирә мохиткә китерелгән зыянны капларга тиеш булган. Мондый карарны Татарстан Республикасы Арбитраж суды чыгарды.

Апрель аенда Кама аръягы идарәсе инспекторлары Аланка елгасының су саклау зонасында һәм аның янында рөхсәтсез калдыклар җыюны ачыклаганнар.

Су саклау зонасында су басу мәйданы 492 кв. м, күләме 345 куб. м. су саклау зонасыннан тыш 288 кв. м, күләме 241 куб. м. тәшкил итә.

Җир кишәрлеге шәхси эшмәкәрнең шәхси милкендә тора. Экологлар тарафыннан әйләнә-тирә мохиткә 19 млн 283 мең сумлык зыян китерелгән. Кама аръягы территориаль идарәсе Татарстан Республикасы Арбитраж судына дәгъва гаризасы белән мөрәҗәгать итте. Экологларның дәгъва таләпләре тулысынча канәгатьләндерелде. Суд хокук бозучыны әйләнә-тирә мохиткә китерелгән зыянны капларга мәҗбүр итә.