Әстерхан өлкәсе инициативасы белән Су ресурсларының федераль агентлыгы ведомствоара эшче төркемнең планнан тыш утырышын үткәрде. Куйбышев сусаклагычын өлешчә эшләтеп җибәрү турында карар кабул ителде

2024 елның 28 мае, сишәмбе

27 майда Су ресурслары федераль агентлыгында Идел-Кама каскады сусаклагычларының эш режимын җайга салу буенча ведомствоара эшче төркемнең планнан тыш утырышы узды. Утырыш Әстерхан өлкәсе инициативасы белән уздырыла, ул балык хуҗалыгы чорын озайту тәкъдиме белән чыгыш ясый. Исегезгә төшерәбез, балык хуҗалыгы  – бу гидроузелларның махсус эш режимы, ул Иделнең түбән агымында балык үрчетү өчен уңайлы су шартлары булдыру өчен урнаштырыла.

Татарстан Республикасыннан видеоконференцэлемтә буенча утырышта ТР Экология һәм табигать ресурслары министрының беренче урынбасары Илнур Гобәйдуллин катнашты.

Әстерхан өлкәсе өчен уңай балык хуҗалыгы шартларын тәэмин итү максатыннан балык хуҗалыгы чорын 5 көнгә озайту һәм, нәтиҗәдә, Куйбышев сусаклагычында ташлау чыгымнарын секундына 16 000 куб.м. кадәр арттыру мәсьәләсе карала.

Узган елгы вәзгыятьне һәм Татарстан Республикасы, шулай ук Бердәм энергетика системасының система операторы («СО ЕЭС» АҖ) фаразларын исәпкә алып, «РусГидро» ААҖ балык хуҗалыгы  чорын озайтуга каршы чыкты. Әмма, гомуми тавыш бирү нәтиҗәләре буенча, балык хуҗалыгы чорын 3 көнгә озайтырга һәм бу вакытка ташлау чыгымнарын 16 000 куб. м. билгеләргә карар кабул ителде.

27 майга Куйбышев сусаклагычының дәрәҗәсе гидроузелның өске бьефында 52,81 м БС тәшкил итә, Югары Ослан гидропостында 52,85 м БС., һәм, Идел-Кама каскадының элек билгеләнгән эш режимын исәпкә алып (Росводресурсларның 15.05.2024 елдан күрсәтмәләре), Куйбышев сусаклагычындагы хәл фаразы уңай булган.

Росводресурсларның 2024 елның 27 маендагы   күрсәтмәләре буенча Идел-Кама каскадының эш режимына ярашлы рәвештә Куйбышев сусаклагычы дәрәҗәсе 28 см фаразлана, нәтиҗәдә 2 июньгә дәрәҗә 52,53 М БС тәшкил итәчәк.

Белешмә: май салкыннары белән бәйле рәвештә  2024 елда  уылдык чәчү вакыты сузыла. Татарстан мәгълүматлары буенча Куйбышев сусаклагычында салкын сөюче төрләр генә үрчегән.

Уылдык чәчү процессын уңышлы тәмамлау өчен сусаклагыч дәрәҗәсен 52,753,0 м БС билгеләрендә саклауны тәэмин итәргә кирәк була. Кискен кимегән очракта, уылдык чәчү нәтиҗәсе  начар булырга мөмкин.

Ведомствоара эшче төркемнең киләсе  утырышы 6 июньдә узачак.