Санитар-экологик икеайлык кысаларында Экология министрлыгының Үзәк идарәсе инспекторлары Казанның Совет районы территориясенә мониторинг үткәрделәр.

2024 елның 18 апреле, пәнҗешәмбе

Санкцияләнмәгән калдыклар җыю урыннарын ачыклау максатыннан Экология министрлыгының Үзәк идарәсе инспекторлары Казан шәһәренең Совет районын тикшерделәр. Тикшерү барышында табигатьне саклау законнарын бозуның 8 очрагы ачыкланган. Мәсәлән, автомобиль шиннарын рөхсәтсез җыю Константиновка бистәсендә ИП Е.С.Гущин автосервисына якын территориядә ачыкланган. Икенче бозу, ягъни төзелеш чүп-чарларын, шул исәптән торак биналарны ремонтлаганнан соң калган зур габаритлы чүп-чарны җыю 2-нче Азино урамында, 1В номерлы йорт янында табылган. Көнкүреш калдыкларын рөхсәтсез җыюның тагын бер факты Солтан Ай бистәсендә, Хезмәт урамында ачыкланган.

Моннан тыш, 5 бозуны инспекторлар контейнер мәйданчыкларына якын территорияләрдә теркәгәннәр: 2-нче Азинская урамында 1Д номерлы йорт янында; Константиновка бистәсендә Тынычлык урамында, 36В номерлы йорт янында; Октябрь урамындагы Олы Клыки бистәсендә, 112 номерлы йорт янында; Вишневка бистәсендә Большая урамындагы контейнер мәйданчыгында һәм Дальний бистәсе, Рылеев урамы контейнер мәйданчыгында.

Барлык ачыкланган фактлар буенча Башкарма комитет адресына законнарның мәҗбүри таләпләрен бозуга юл куймау турында кисәтүләр җибәреләчәк.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, элегрәк Рылеев урамындагы Дальний бистәсендәге контейнер мәйданчыгының янәшәдәге территориясен чүпләү буенча Башкарма комитет адресына хокук бозуны бетерү турында кисәтүләр бирелгән иде инде. Әмма, урынга чыгу вакытына, чүп-чар бетерелмәгән. Шуңа бәйле рәвештә Экология министрлыгы хәзерге вакытта дәгъва  характерындагы эш алып бара.