Узган атнада Экология министрлыгына 314 мөрәҗәгать килгән

2024 елның 15 апреле, дүшәмбе

8-14 апрельдә Республика иҗтимагый экологик кабул итү бүлмәсенә 314 мөрәҗәгать килгән. Халыкны борчыган иң актуаль мәсьәлә санкцияләнмәгән чүплекләр булды. Бу тема буенча бер атна эчендә 236 хәбәр килгән. Мәсәлән, Чирмешән районы территориясен күчмә тикшерү барышында Экология министрлыгының Көньяк-Көнчыгыш идарәсе инспекторлары рөхсәтсез калдыклар урнаштыруны ачыклаган. Чирмешән авылында Береговая урамында санкцияләнмәгән чүплек ачыкланган, ул борт ташлары, брусчатка, ташлар һәм агач калдыкларыннан тора. Чирмешән авыл җирлеге башлыгы адресына табигатьне саклау законнарының мәҗбүри таләпләрен бозуга юл куймау турында кисәтү һәм 60 көн эчендә хокук бозуны бетерү таләбе җибәрелгән.

Узган атнада шулай ук атмосфера һавасының сыйфатына 31 шикаять һәм суның сыйфатына 30 мөрәҗәгать килде.

Ел башыннан республика иҗтимагый экологик кабул итү бүлмәсенә барлыгы 1527 мөрәҗәгать килгән. Аларның 482се «Мәктәп экопатруле» мобиль кушымтасы аша, 256сы «Халык контроле» системасы аша килгән, 63е «ПОС» кире элемтә платформасында теркәлгән һәм 726 хәбәр Министрлыкның элемтә каналлары аша кабул ителгән.

Исегезгә төшерәбез, Экология министрлыгы җәмәгатьчелегендә «Вконтакте» да «Дәүләт хезмәтләре. Бергәләп хәл итәбез» кушымтасын йөкләү өчен сылтамалар бар. Аның ярдәмендә теләсә кайсы кулланучы тормыш сыйфатын яхшырту өчен сорау бирә ала.