Төзәтергә ярамый ташларга! Татарстанның Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы инспекторлары балаларга 5 гади киңәш бирде

2023 елның 20 ноябре, дүшәмбе

ТР Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Идел-Кама территориаль идарәсе экологлары Чистайның 1нче «Веселая карусель» балалар бакчасында тәрбияләнүчеләр белән танышу өчен эко-әңгәмә үткәрделәр. Белгечләр әйләнә-тирә мохитне саклап калу өчен гади киңәшләре белән уртаклаштылар. Балалар һәр нәрсәнең диярлек икенче тормышка ия була алуын белделәр. Мәсәлән, кошлар өчен азыкны тетрапак яки пластик шешәләрдән ясарга мөмкин. Шулай итеп, без берьюлы ике эш эшлибез: пластикны дөрес эшкәртәбез, аңа икенче тормыш бирәбез һәм кошларны ашатабыз, балаларның күбесе шулай эшләргә ярата!
Ә Көньяк-көнчыгыш ТИ инспекторлары Түбән Мактама бистәсендәге 62 нче «Тирәк» балалар бакчасында тәрбияләнүчеләр өчен «Без табигать турында нәрсә беләбез» дигән интерактив уен үткәрделәр. Уен барышында балалар чүп-чарны сортларга, суны сакларга һәм экономияләргә, макулатураны тапшырырга һәм кабат кулланыла торган сумкаларны кулланырга кирәклеген белделәр.
Экология министрлыгының Идел аръягы идарәсе Буа шәһәренең М.М.Вахитов исемендәге гимназиясендә укучылар өчен электр энергиясен һәм суны ничек экономияләргә һәм ни өчен эшкәртелгән батареяләрне ташларга ярамаганлыгы турында сөйләделәр.
«Балаларга аңлаешлы һәм үзләре яраткан мохиттән уңай мисал кирәк. Дөньяны барлык бәлаләрдән коткарырга әзер булган супергеройлар белән проектлар аеруча йогынтылы. Экология министрлыгының үз герое бар, ул – Экомен. Бу төп идеяны җиткерергә ярдәм итүче уңай мисал — әйләнә-тирә дөнья турында кайгырту», – ди инспекторлар.
Дәрес ахырында барлык балалар да экологик тема буенча буягыч китаплар алдылар.