ТР Экология министрлыгы инспекторлары Казанның Идел буе районы Укытучылар урамына кабат чыктылар

2023 елның 12 октябре, пәнҗешәмбе

Казанның Идел буе районында яшәүчеләрдән Укытучылар урамында рөхсәтсез калдыклар җыю факты буенча килгән мәгълүмат буенча ТР Экология министрлыгының Үзәк территориаль идарәсе инспекторлары оператив рәвештә урынга чыктылар. Территорияне тикшерү барышында табигать саклау законнарын бозу факты расланды. Инспекторлар тарафыннан чикләнмәгән дәүләт милке булган җирләрдә урнашкан контейнер мәйданчыгы территориясен чүпләү фактын билгеләгән.

Вахитов һәм Идел буе районнары хакимиятенә табигать саклау законнарын бозуныж ярамаганлыгы һәм чүплекне 60 көн эчендә бетерү турында кисәтү җибәреләчәк.

Шулай ук югарыда күрсәтелгән контейнер мәйданчыгы янында ябык территория урнашкан, анда җитештерү һәм куллану калдыклары туплана. Казан шәһәре Башкарма комитеты адресына җир участогы хуҗасы турында гариза җибәреләчәк, аның нәтиҗәләре буенча гамәлдәге законнар кысаларында чаралар күреләчәк.

Исегезгә төшерәбез, Укытучылар урамындагы чүплек турында бу беренче генә шикаять түгел. Мәсәлән, 2022 елда инде рөхсәтсез калдыклар җыю турында шикаятьләр килә иде. Күп тапкыр урынга чыгу һәм рейдлар барышында Экология министрлыгының Үзәк территориаль идарәсе хезмәткәрләре контейнер мәйданчыкларының чүпләнү фактларын ачыкладылар. Шулай ук транспорт чараларыннан калдыклар бушатучы хокук бозучылар да тотылган.

Казанның Вахитов һәм Идел буе районнары администрациясенә чүплекне бетерү кирәклеге турында мәгълүмат белән хатлар җибәрелгән. Кисәтү таләпләрен үтәмәгән өчен дә хокук бозуны бетерүгә дәгъва юнәлдерелгән.

2022 елның ноябрендә экологлар күрсәтмәсе буенча әлеге санкцияләнмәгән чүплек бетерелә башлаган.

Проблемалы мәсьәлә әлегә кадәр хәл ителмәгәнлектән, Министрлык Вахитов һәм Идел буе районнары Башкарма комитетына карата дәгъва-шикаять характерындагы эш алып барырга планлаштыра.