Нурлатта гражданнарны кабул иткәндә халыкка чүп-чар белән бәйле мәсьәләләр буенча кая мөрәҗәгать итәргә кирәклеген аңлаттылар

2023 елның 20 июне, сишәмбе

Нурлат шәһәрендә Татарстан районара табигатьне саклау прокуроры Айрат Низамиев  гражданнарны шәхси кабул итте. Анда ТР Экология министрлыгының Көньяк-көнчыгыш территориаль идарәсе башлыгы Ленар Шәйдуллин, Нурлат районы башкарма комитеты җитәкчесе һәм «Нурлат урманчылыгы» ДКУ җитәкчесе катнашты. Сораулар белән барлыгы 5 кеше мөрәҗәгать итте. Нурлатлылар экология белән бәйле проблемаларны җиткерделәр. Бу санкцияләнмәгән чүплекләр, шул исәптән каты коммуналь калдыкларны вакытында чыгармау, йорт яны территориясен тоту, сулыкларны пычрату һ. б.

«Көньяк-Көнчыгыш территориаль идарәсе белгечләре көн саен рөхсәтсез чүплекләрне, шулай ук чүп-чарны вакытында чыгармаган махсус калдыклар туплау урыннарын ачыклау өчен күчмә тикшерүләр үткәрә. Тикшерү нәтиҗәләре буенча җир кишәрлекләре хуҗаларына кисәтү ясала, аннан соң рөхсәтсез чүплекләрне бетерүне контрольдә тоталар. Исегезгә төшерәбез, каты көнкүреш калдыкларын  вакытында чыгару өчен Федераль экологик күзәтү астында булган региональ операторлар җавап бирә, шуңа күрә барлык материалларны Росприроднадзорга тапшырабыз», - сорауларга ТР Экология министрлыгының Көньяк-көнчыгыш территориаль идарәсе башлыгы Ленар Шәйдуллин җавап бирде.