Экологлар Казанның Яңа Савин районында балыкларның күпләп үлүе турындагы мәгълүматны тикшерә

2023 елның 10 апреле, дүшәмбе

Яңа Савин районының Кече һәм Олы Чуйков күлләрендә балыкларның үлүе турындагы мәгълүмат буенча Үзәк территориаль идарә инспекторлары һәм ТР Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы лабораториясе белгечләре оператив рәвештә урынга чыктылар. Күлгә чыгу вакытында Кече Чуйковода балыкларның күпләп үлүе табылмаган, ә Зур Чуйково күлендә мондый факт  расланган. Экологлар ике ноктада табигый су үрнәкләрен алдылар һәм судагы кислород дәрәҗәсен үлчәделәр. Хәзер пробалар тикшерүдә. Кече Чуйково күлендә кислород дәрәҗәсе 2,39 мг/л тәшкил итә, бу нормадан түбәнрәк (4 мг/л нормасы). Анализ нәтиҗәләре буенча җавап чаралары күреләчәк. Шулай ук барлык мәгълүмат Татарстан Республикасының Биологик ресурслар буенча дәүләт комитетына җибәрелде.