Татарстан территорияләрен су басуга юл куймас өчен республиканың Экология министрлыгы Куйбышев сусаклагычына су ташлауны арттыру тәкъдиме белән чыкты

2023 елның 5 апреле, чәршәмбе

Росводресурслар тарафыннан Идел-Кама каскады сусаклагычларының эш режимын көйләү буенча ведомствоара эшче төркем утырышы үткәрелде. Татарстан Республикасын ТР экология министры Александр Шадриков тәкъдим итте.

Утырышта 2023 елгы су басуны үткәрү мәсьәләсе, җәйге чорга Волга-Кама каскады сусаклагычларын тутыру вакыты, шулай ук Волгоград һәм Әстерхан өлкәләренең авыл һәм балык хуҗалыгы мәнфәгатьләрендә Түбән Иделгә махсус язгы  кертүнең башлану датасы һәм режимы тикшерелде.

Бүгенге көндә Казан шәһәре районында Куйбышев сусаклагычының дәрәҗәсе 52,79 м БС тәшкил итә, Жигулев гидроузлының өске бьефында 52,42 м БС. 17 марттан 4 апрельгә кадәр Куйбышев сусаклагычының гидроузелы тутыру режимында эшли. Уртача ташлама чыгымнары якынча 3 000 куб. м/с тәшкил итә.

Татарстан Республикасы территорияләрен су басуга юл куймау максатыннан Экология министрлыгы махсус  кертүне иртәрәк вакытка күчерү тәкъдиме белән чыкты. Республика позициясен Самар өлкәсе һәм Марий Эл Республикасы вәкилләре, шулай ук «Татэнерго» АҖ, « Единые Энергетические Системы России» РАҖ система операторы һәм «РусГидро» ААҖ вәкилләре хуплады.

Билгеләнгән режимнар Росводресурслар сайтында урнаштырылачак.