Экологлар Түбән Кама районында гомумтаралган файдалы казылмаларны законсыз чыгаруны алып барган җинаять бозучыларны тотып алганнар

2023 елның 17 феврале, җомга

Татарстан Экология һәм табигый байлыклар министрлыгының Кама аръягы территориаль идарәсе инспекторлары Түбән Кама районының Ильинка авылы янындагы басуда лицензиясез ком чыгару фактын теркәгән. Җир кишәрлегендә махсус техника-төягечләр һәм экскаваторлар эшләгән.

Гомуми таралган файдалы казылмаларның якынча күләме 2 383 куб.м. да бәяләнә.

Төягечләрдә күрсәтелгән идентификацион номер буенча белгечләр ТР Дәүләт техник күзәтчелегенә Түбән Кама шәһәренә махсус техника хуҗаларын билгеләү өчен запрос җибәрделәр. Гаеплеләргә карата дәгъва биреләчәк һәм туфракка китерелгән зыян күрсәтеләчәк. Шулай ук файдалы казылма запасларының җир асты байлыкларыннан үз белдеге белән файдалану нәтиҗәсендә югалган күләмен бәяләү өчен Министрлык маркшейдер төшерүе үткәрә.