Казанда яшәүчеләрнең үтенече буенча Экология министрлыгы, Казан шәһәренең Башкарма комитеты белән берлектә, «Салават Күпере» торак комплексы районында АСКЗА урнаштырырга карар итте

2023 елның 16 гыйнвары, дүшәмбе

«Салават Күпере» торак комплексында яшәүче казанлыларның атмосфера һавасының канәгатьләнерлек булмаган сыйфатына карата шикаятьләре сәбәпле, Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы әлеге районда атмосфера һавасы пычрануга автоматик контрольлек станциясен (АСКЗА) урнаштыру турында карар кабул итте. Бүген АСКЗА контейнеры 188 номерлы «Бионика» күп профильле лицее МББУ территориясендә урнаштырылды.

Атмосфера һавасының сыйфатын контрольдә тоту углерод, аммиак оксиды, азот оксиды, азот диоксиды, азот оксидлары суммасы, күкерт сульфиды һәм күкерт диоксиды, шулай ук берничә углеводород тотуга планлаштырыла.

Эшләрне башкаручы – «ТР Геология үзәге фәнни-җитештерү берләшмәсе» ДБУ.