Яшьләр экология берләшмәләре арасындагы иҗтимагый әһәмияткә ия экология проектлары республика бәйгесенә йомгак ясалды

2022 елның 25 мае, чәршәмбе

Бүген «Идел» яшьләр үзәгендә, «ЭКОволна 2022» форумы кысаларында, яшьләр экология берләшмәләре арасында уздырылган иҗтимагый әһәмияткә ия экология проектлары буенча Республика бәйгесенең турыдан-туры этабы булып узды. Форумның пленар утырышында Татарстан Республикасы экология һәм табигать ресурслары министры Александр Шадриков та чыгыш ясады. Хөрмәтле кунаклар арасында шулай ук Россия экология җәмгыятенең Татарстандагы бүлеге җитәкчесе Азат Җиһаншин һәм ТР Яшьләр эшләре министры урынбасары Алла Кондратьева да бар иде.

Бәйге түбәндәге юнәлешләр буенча үткәреде: әйләнә-тирәлекне саклау, хайваннарны саклау, экологик белем бирү. Катнашучылар экспертлар алдында чыгыш ясады һәм әйләнә-тирә мохитне саклауга һәм яшьләрнең экологик грамоталылыгын күтәрүгә юнәлтелгән үз проектларын тәкъдим итте. Финалда катнашучылар 10 иде, шулардан 7 экология берләшмәсе җиңеп чыкты. Чыгыш ясаганнан соң, түбәндәге нәтиҗәләр чыгарылды:

«Гомуми белем бирү учреждениеләре / өстәмә белем бирү учреждениеләре» категориясендә түбәндәге проектлар җиңүче булды:

1. «Чиста киләчәк өчен» - Азнакай шәһәренең Балалар иҗат үзәге;

2. «Туристлык җиһазларын арендалау хисабына калдыкларны аерып җыю» - Кама Тамагы районы Тенеш шәһәр тибындагы бистәсенең Рудник урта гомуми белем бирү мәктәбе;

3.  «Экологик гадәтләр: дүрт аяклы дус» - Мәктәптән тыш эшләр үзәге, ТР Тукай районы Бәтке урта мәктәбе.

«Урта һөнәри белем бирү учреждениеләре» категориясендә түбәндәге проектлар җиңде:

1. «Без экология яклы: уйларга, тикшерергә һәм чаралар күрергә!» - Раифа махсус укыту-тәрбия учреждениесе;

2. «ЭКО стилендәге тормыш» проекты – Зәй политехника көллияте.

«Югары һөнәри белем бирү учреждениеләре» категориясендә түбәндәгеләр җиңүче дип табылды:

1. «ГринЛайт» яшьләр экология отряды дәүләтнең иҗтимагый-экология стратегиясенә ярдәм итә» - «Казан дәүләт архитектура-төзелеш университеты» югары һөнәри белем бирү федераль дәүләт бюджет мәгариф учреждениесе;

2. «ПРО ЭКО» проекты - «В.Г. Тимирясов исемендәге Казан инновация университеты. Чистай филиалы» дәүләт бюджет белем бирү учреждениесе

Җиңүчеләр үз проектларын гамәлгә ашыру өчен дипломнар һәм акчалата сертификатлар белән бүләкләнде, шулай ук Татарстан Республикасының «Чиста булачак» төбәк яшьләр иҗтимагый оешмасыннан истәлекле бүләкләр алды.

Исегезгә төшерәбез, 2022 елның 23-25 май көннәрендә «Идел» яшьләр үзәгендә «ЭКОволна» VI яшьләр экология оешмалары форумы булачак, анда Татарстан Республикасының 25 районыннан 45 экология берләшмәсеннән 190 активист катнаша.

Чараны һәм бәйгене Россия экология җәмгыятенең Татарстандагы бүлеге һәм Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы ярдәмендә Татарстан Республикасының «Чиста булачак» төбәк яшьләр иҗтимагый оешмасы оештыра.