Рөстәм Миңнеханов: «Әйләнә-тирә мохиткә сакчыл караш – кешеләрнең мул тормыш нигезе»

2021 елның 31 августы, сишәмбе

Бүген Татарстан Президенты «Казан Экспо» күргәзмәләр комплексында старт алган Татарстан нефть, газ, химия форумын ачу тантанасында катнашты, дип хәбәр ителә ТР Хөкүмәте сайтында. Чарада шулай ук ТР экология һәм табигать ресурслары министры Александр Шадриков та катнашты.

«Декарбонизация турында ЕС карары һәм Россиянең ягулык-энергетика комплексын үстерүнең яңа парадигмасы» конференциясе кысаларында Республика Президенты билгеләп үткәнчә, әйләнә-тирә мохиткә сакчыл караш – җәмгыятьнең җитлеккәнлеге һәм кешеләрнең мул тормыш нигезе. «Барлык халыкара нефть-газ секторының нефть-газ секторы компанияләре, чик буе углеродны җайга салуны кертү хәтәре янаганда, корпоратив программалар кабул итте һәм парник газлары чыгаруны киметү һәм төрле компенсацияләүче чараларны гамәлгә ашыру буенча конкрет максатлар куйды», – диде Рөстәм Миңнеханов. Ул искәртеп узганча, элек РФ Президенты Владимир Путин парник газлары эмиссиясен киметү, ташландыкларга мониторинг системасы оештыру һәм климат проектларын гамәлгә ашыру буенча уртак бурычларны билгеләде.

Конференция барышында катнашучылар нефть-газ тармагын декарбонизацияләүнең экологик һәм икътисадый аспектлары, нефть һәм газ чыгаруда инновацияле технологияләр, энергия нәтиҗәлелеге һәм җитештерү процессларының углерод сыйдырышлылыгын киметү проблемалары турында фикер алышты.

Исегезгә төшерәбез, ТНФ кысаларында 1 сентябрьдә биредә А.И. Щеповских исемендәге XVI «Сәнәгый экология һәм куркынычсызлык» россиякүләм фәнни-гамәли конференциясе узачак, анда федераль һәм региональ хакимият органнары белгечләре, шулай ук әйләнә-тирәлекне саклау, табигатьтән рациональ файдалану, тискәре экологик нәтиҗәләрне җайга салу һәм булдырмау өлкәсендәге проблемаларны хәл итүгә бәйле РФ төбәкләреннән фәнни, инженерлык оешмалары вәкилләре катнашачак.