апрель, 2023 ел
җомга

Бүген «Экология - йөзләрдә» сәхифәсендә без сезне Росприроднадзорның Идел – Кама төбәкара идарәсенең су объектларын куллану һәм саклау өлкәсендә дәүләт күзәтчелеге һәм җир күзәтчелеге бүлеге башлыгы урынбасары Ленар Низаметдинов белән таныштырачакбыз. 15 ел инде ул әйләнә-тирә мохитне саклау өлкәсендә эшли.

март, 2023 ел
чәршәмбе

Безнең герой Баулы районында туган, ә 1998 елда Мәскәү өлкәсе аграр университетын тәмамлаганнан соң, сеңлесен күрергә  Чаллыга кайта. «Чаллыны беренче тапкыр күргәч, мин бу шәһәргә, аның киң яшел проспектларына гашыйк булдым. Мин бу матурлыкны, бу матур табигатьне саклап калырга теләдем, шуңа күрә мин Экология министрлыгына эшкә барырга булдым», - дип искә ала безнең инспектор. Аның артыннан Чаллыга әти-әнисе дә күченгән. Безнең экологның әнисе һәм әтисе үз вакытында БАМ төзелешендә катнашканнар һәм күп еллар Татарстаннан читтә яшәсәләр дә, улында туган телгә, татар халкының гореф-гадәтләренә мәхәббәт тәрбияләгәннәр.

февраль, 2023 ел
җомга

Бүген без Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Алабуга, Әгерҗе, Менделеевск районнарындагы территориаль бүлеге  башлыгы Роза Җәүдәт кызы Салихова турында сөйләячәкбез. «Ташкент медицина институтына укырга кергәч, минем  нәрсә белән шөгыльләнәчәгемне уйлап та карамадым, әмма беренче дәресләрдән соң ук санитария, гигиена һәм эпидемиология белгечлеге миңа ни өчен кирәклеген аңлый башладым», - дип үз хатирәләре белән уртаклаша Роза Салихова.

декабрь, 2022 ел
шимбә

Эльза Тимергали кызы бөтен гомерен әйләнә-тирә мохитне саклау эшенә багышлады. 1980 елда, Мәскәү энергетика институтын тәмамлангач ук, ул үзе өчен экологияне алга таба да өйрәнергә теләвен хәл итә. Һәм «Экология, табигатьне саклау һәм экологик иминлек» юнәлеше буенча Мәскәү бәйсез эколог-политология университетында өстәмә рәвештә укып чыга.

декабрь, 2022 ел
җомга

Мәктәп елларында ук Еленаның яраткан предметлары биология һәм әдәбият иде. Ул чакта безнең героебыз  киләчәк тормышын экологик белем һәм тәрбия белән бәйле булырын  фаразлый да алмый.

октябрь, 2022 ел
җомга

Надежда Николаевна - Менделеевск районы Монашево мәктәбенең рус теле, әдәбияты һәм географиясе укытучысы. Менә 26 ел инде ул балаларга әдәбият дәресләре укыта, ә дәрестән тыш вакытта балалар белән табигатькә сакчыл караш рецептлары белән уртаклаша.

октябрь, 2022 ел
җомга

Менә инде 30 ел дәвамында Гүзәл Вәлиева Мамадыш районының Усали мәктәбендә георгафия һәм биология укытучысы булып эшли. Ә дәрестән тыш вакытта безнең  героебыз балаларны экология белемнәренә өйрәтә. Укучылар аның бер генә дәресен  дә калдырмыйлар.

сентябрь, 2022 ел
җомга

Менә инде күп еллар  Илсөяр Миңнеәхмәт кызы Теләче районының Шәдке мәктәбе укучыларына материклар, илләр, океаннар һәм диңгезләр турында сөйли - ул география укытучысы, ә шуның белән бергә эколог та.

сентябрь, 2022 ел
дүшәмбе

Мария Кожевникова – биология фәннәре кандидаты, гомуми экология кафедрасы доценты, Казан федераль университетының Экология һәм табигатьтән файдалану институтының фәнни эшчәнлек буенча директор урынбасары (КФУ).