Казанда "фотокүргәзмәсе#ЭКОТАТАРСТАН2016 туры китерелгән" Ел су саклау зоналары

2016 елның 27 октябре, пәнҗешәмбе

Бу көннәрдә Казанда " Сәләт Йортында (Островский ур., 23) уза фотокүргәзмә "#ЭКОТАТАРСТАН2016 туры китерелгән" Ел су саклау зоналары. Күргәзмәдә катнашучыларның эшләре фотоконкурса үткәрелгән Татарстан республика яшьләр иҗтимагый фонды, "Сәләт", татарстан экология һәм табигый байлыклар министрлыгы оештырды. Конкурс үткәрелде 5 нче сентябрьдән 5 октябрьгә, быелның. Конкурста катнашты артык 140 кеше-Татарстан Республикасының бөтен районнарыннан. Нәтиҗәләре буенча ачыкланды 3 җиңүче:
1 урын – Регина Сахабетдинова;
2 урын – Ләйсән Гыймадиева;
3 урын – Элина Кәримова.

Проектның җитәкчесе "#ЭКОТАТАРСТАН2016" Лилия Вәлиева, дип ышанам өлеш кертә экологик хәлне яхшыртуга, Татарстанның һәркем, өстәвенә, республикадагы мәктәп эскәмиясеннән. "Соңгы вакытта мин башлады замечать, минем чолганышында, яшьләр арасында булырга экологичным булды модалы. Спорт, сәламәт яшәү рәвеше, дөрес туклану катнашу, төрле эко-чаралар – болар барысы да комплексында төзи экологик яшәү рәвеше, бу, һичшиксез, әйбәт. Кечкенәдән әти-приучали мине к чисталыгы һәм бережному карата табигатькә. Безнең мәктәптә уза дәресләре, экология барәбәренә темасы булды миңа аеруча кызыклы. Мин бик активистом хәрәкәте "Мәктәп эко-патруле", ә хәзер катнашам конференцияләрдә һәм конкурсларда багышланган экология. Дип ышанам экологик хәл планетаның гына бәйле безнең. Табигатьне саклагыз, ул да ответит сезгә взаимностью!", - дип билгеләп үтте ул.

Фотоконкурсы һәм "күргәзмәсе#ЭКОТАТАРСТАН2016" тиешле камилләштереп актив тормыш позициясе, яшьләр карата актуаль проблемаларны хәл итү белән бәйле сайлауда үсеш юллары цивилизация, разрешением арасында конфликт биосферой һәм эшчәнлеге, кешенең, саклау һәм торгызу эшләрен башларга әйләнә-тирәлекнең сыйфатын.

Пресс-хезмәте ТР ЭТБМ