Татарстанда «Экология» илкүләм проектына ярдәм итү өчен «Чиста һава» операциясе кысаларында 1312 автомобиль тикшерелде

2024 елның 10 июле, чәршәмбе

1312 автотранспорт чарасын Экология министрлыгы хезмәткәрләре Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министрлыгының Дәүләт автоиспекциясе һәм Идел буе федераль округы буенча Ространснадзорның төбәкара территориаль идарәсе инспекторлары белән бергә тикшерделәр. Һавага чыгарыла торган зарарлы матдәләрнең билгеләнгән нормативларын үтәүне һәм эшкәртелгән газларда пычраткыч матдәләр артып китүен ачыклау буенча автотранспорт чараларын тикшерү буенча «Чиста һава»  операциясе  1 июньдә старт алды һәм 30 сентябрьгә кадәр дәвам итәчәк. Автомобильләрне тикшерү Татарстан Республикасының 12 районында уза.

Операция башланганнан бирле 1071 җиңел автомобиль, 130 йөк автомобиле, 111 автобус тикшерелде. 46 автотранспорт чарасында артыклык булуы ачыкланды, бу гомуми санның 3,5 процентын тәшкил итә. Автомобиль хуҗаларына төтен системасындагы җитешсезлекләрне бетерү өчен техник хезмәт күрсәтү станцияләренә барырга киңәш ителде.

Белгечләр билгеләп үткәнчә, соңгы елларда республикада газларда пычраткыч матдәләр күләме арткан машиналар саны кимү тенденциясе күзәтелә.

«Операция нәтиҗәләре буенча 1994 елдан (30 ел эчендә) газлар чыгаруда пычраткыч матдәләр күләме арткан автотранспорт өлеше 10 тапкыр кимегән дип әйтә алам (якынча  1994 елда 27,5 проценттан 2023 елда 2,7 процентка кадәр). Бу мотор ягулыгының сыйфатын яхшырту, иске автомобиль паркын яңа экологик класска алмаштыруга бәйле. Соңгы 5 елда 4 экологик класслы һәм аннан да югарырак автотранспорт чараларының гомуми саны 31,2% артты, ә түбән экологик класслы автомашиналар саны ел саен 15% диярлек кими, соңгы 5 елда 40,7% кимүне теркәп барабыз», - дип билгеләп үтте ТР Экология министрлыгының атмосфера һавасын саклау бүлеге башлыгы Никита Маслов.

Белешмә: 2023 елда 6886 автомашина (87% җиңел, 7% йөк, 6% автобус; 81% бензин, 13% дизель, 6% газ моторлы) тикшерелгән, 184 автомашинада токсиклык нормаларыннан арту ачыкланган, бу тикшерелгән автомашиналарның гомуми санының 2,7% тәшкил иткән. Иң экологик чиста газ – мотор ягулыгындагы автотранспорт (1,9 проценттан артып киткән). Транспортның иң зур проценты дизель двигателе белән йөк автотранспорты (тиешле рәвештә 6,4% һәм 5,3%).

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, 2024 елда «Чиста һава» инде 42 тапкыр үтә. Бензин, дизель һәм газ-моторлы автотранспорт (җиңел һәм йөк машиналары һәм автобуслар) тикшерү үтә. Операциянең төп максаты – атмосфера һавасына автотранспортның тискәре йогынтысын кисәтү.