«Экология» илкүләм проектының «Россия суы» федераль проекты Нокса һәм Мәләкәс елгаларын экотернәкләндерүгә ярдәм итәчәк

2024 елның 11 июне, сишәмбе

Бүген ТР Министрлар Кабинетында узган брифингта ТР экология һәм табигать ресурслары министры Александр Шадриков «Иделне савыктыру» һәм «Уникаль су объектларын саклау» проектларын алыштырачак яңа федераль проект турында сөйләде.

«Ил Президенты Владимир Владимирович Путин карары буенча илкүләм проектлар форматында эш дәвам итә. 2030 елга кадәр төп максатлар — халыкның сәламәтлеген саклау һәм ныгыту, бу экологик иминлексез мөмкин түгел», – дип билгеләп үтте министр.

Ул Татарстанда «Россия суы» федераль проекты буенча Мәләкәс елгасын чистарту буенча эшләр башкару планлаштырылуы турында сөйләде. Шулай ук Россия Табигать министрлыгының Нокса елгасын экореабилитацияләү программасын яңа проектка кертү буенча хуплавы алдан алынган.

«Бу елганың үзәнен чистарту буенча чаралар быел ук «Уникаль су объектларын саклау» проекты кысаларында башланырга мөмкин. Алдан хуплау алынды инде», – диде Александр Шадриков.

Яңа федераль проект буенча чаралар исемлеге хәзер формалаша, республикадан берничә тәкъдим формалаштырылган һәм җибәрелгән.

Беренчедән, бу чистарту корылмаларын һәм яңгыр канализацияләрен төзү һәм реконструкцияләү, аларның гомуми суммасы 18 млрд сумнан артык. Исемлектә барлыгы 17 объект бар. Икенчедән, бу су объектларын реабилитацияләү. Республикадан барлыгы 4,4 млрд сумлык 29 чара игълан ителгән. Министр төбәктә башкарылган эшләр турында сөйләде.

«2019 елдан алты федераль проект кысаларында 17,6 млрд сумлык 30 чара гамәлгә ашырылган. 2026 ел ахырына кадәр 5,7 млрд сумлык тагын сигез чара каралган. Федераль финанслаудан тыш, күп кенә чаралар республика акчалары, шул исәптән экологик керемнәрдән җирле бюджет акчалары хисабына гамәлгә ашырыла», – дип ассызыклады Александр Шадриков.

Тулаем алганда, Татарстанда табигатьне саклау чараларына алты ел эчендә 60,5 млрд сум акча юнәлтелгән. Нәтиҗәдә 65 млрд сумнан артык зыян килү ихтималы булдырылмаган.

Экология министры шулай ук төбәкнең экологик юнәлешле предприятиеләренең керткән өлешен билгеләп үтте, алар алты ел эчендә экопрограммаларга һәм төрле чараларга 36 млрд сумга якын акча җибәргән. Күп еллар дәвамында бу күрсәткеч буенча Татарстан – Идел буе федераль округында лидерларның берсе, дип хәбәр итте министр.