ТР Экология министрлыгының АСКЗА станциясе Казанда ел башыннан бирле 888 меңнән артык үлчәм ясаган

2023 елның 6 октябре, җомга

29 сентябрьдән 6 октябрьгә кадәр Павлюхина, 75 адресы буенча урнашкан АСКЗА-2 станциясендә азот оксиды буенча максималь тапкырлыгы 1,5 булган ПДК арту очраклары 9 тапкыр теркәлгән.

Пычратучы матдәләрнең ПДК күләме артуының башка очраклары Министрлыкның башка станцияләрендә теркәлмәгән.

Шулай ук халык үтенече буенча матдәләрнең киңрәк исемлеге буенча анализ ясау максатында кулдан ясалган насос ярдәмендә проба алу өчен Казан шәһәрнең төньяк зонасына чыгу оештырылган. 29 сентябрьдә һәм 2 октябрьдә үткәрелгән анализлар нәтиҗәләре буенча артулар билгеләнмәгән. 4  һәм 5 октябрьдә пробалар алудан алынган анализлар нәтиҗәләре әле эшкәртелә.

Контроль станцияләрендә теркәлгән артыклык очраклары турында мәгълүмат Россия кулланучылар күзәтчелегенең Татарстан Республикасы буенча идарәсенә, Росприроднадзорның Идел-Кама төбәкара идарәсенә һәм Казан районара прокуратурасына йогынты чараларын күрү өчен җибәрелгән.