Көньяк-Көнчыгыш территориаль идарә инспекторлары Нурлат районында нефть агызуны бетерү буенча комплекслы өйрәнүләрдә катнаштылар

2023 елның 23 августы, чәршәмбе

Нурлат районында Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе җитәкчелегендә «Кондурчанефть» АҖнең нефть һәм нефть продуктлары агызуны локальләштерү һәм бетерү буенча гамәлләргә әзерлеген раслау буенча комплекслы өйрәнүләр узды. Комиссия составына ТР Экология министрлыгы, Росприроднадзор, Ростехнадзор, ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе вәкилләре һәм Нурлат районы Башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары керде.

Өйрәнүләрдә «Кондурчанефть» АҖ вәкилләре, «РегионСпас» ҖЧҖнең профессиональ авария-коткару формированиесе, ТР буенча Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Баш идарәсе янгын сүндерү расчеты катнашты.

Сценарий буенча, «Аделяково нефть ятмасы»ның нефтьне алдан әзерләү территориясендә буфер савыты җимерелә. 200 куб.м. күләмендәге нефть бетон белән капланган һәм бордюрлы коймалы технологик савытлар мәйданчыгына агып чыга һәм тарала. Янгын куркынычы барлыкка килә.

«РегионСпас» ҖЧҖнең профессиональ авария-коткару формированиесе, су агызуны локальләштерү буенча эшләр тәмамланганнан соң, аккан нефтьне җыя башлыйлар. Нефтьне суырту нефть җыю җиһазлары ярдәмендә башкарыла. Калган нефть пычрануларын сорбентлар кулланып бетерәләр. Өйрәнүләр уңышлы узды, комиссия аларны «канәгатьләндерерлек» дип бәяләде.