30 ел эчендә тулаем төбәк продукты үскән саен һавага ташлаулар кимегән һәм пычрак агынты сулар ташлаулар кимегән

2023 елның 30 мае, сишәмбе

30 ел эчендә тулаем төбәк продукты 2,6 тапкыр үскән саен һавага чыгарулар 21,4% ка кимегән, пычрак агынты сулар ташлаулар 63,6% ка кимегән. Ә соңгы өч елда тулаем төбәк продукты 32 процентка үскән саен атмосферага чыгарулар 1,4 процентка кими һәм су объектларына пычрак сулар агызу күләме 16 процентка кими. Бу хакта бүген Министрлар Кабинетында узган брифингта экология министры Александр Шадриков хәбәр итте.

«Хәзерге вакытта Министрлык 9 атмосфера пычрануын контрольдә тоту станцияләреннән мәгълүмат ала. Без реаль вакыт режимында «Түбән Кама нефтехим» һәм «ТАНЕКО» йогынтысы зонасында һаваның сыйфатын күрәбез. Әлмәттә «Татнефть»  объектларының йогынтысын күрәбез. Бу Россия субъектының иң эре предприятиеләре һәм табигатьне саклау органы арасында ачык хезмәттәшлек итүнең уникаль очрагы. Конструктив диалог ярдәмендә килешүләр имзаланды, алар кысаларында экомониторинг өлкәсендә үзара хезмәттәшлек гамәлгә ашырыла. Быел «Казаноргсинтез» белән дә шундый килешү имзаланды. Алар «Форвард» спорткомплексы районында үз атмосфера пычрануын контрольдә тоту станцияләрен урнаштырачаклар һәм мониторинг мәгълүматларын министрлыкка тапшырачаклар», - дип сөйләде ведомство башлыгы.

Аерым игътибар зонасында Түбән Кама сәнәгать узелы районында атмосфера һавасының сыйфаты. Биредә 66 җитештерү предприятиесе тупланган, аларда әйләнә-тирә мохиткә 119 тискәре йогынты объекты бар. Атмосфера һавасына 5 меңнән артык чыганак эшли.

«Уртак эш нәтиҗәләре буенча, 2006 елдан Түбән Кама предприятиеләре атмосфера һавасына чыгарылганнарның гомуми санын 35 мең тоннага киметергә өлгерде. 2019 елдан башлап халыктан шикаятьләр саны 6 тапкырга кимегән. Бу безнең эшнең төп юнәлеше», - дип билгеләп үтте Александр Шадриков.

2022 елда республика предприятиеләре табигатьне саклау чараларына барлыгы 6,85 млрд сумнан артык акча керткән.

Атмосфера һавасын саклау чараларына предприятиеләр тарафыннан 3,8 млрд.сумнан артык акча җибәрелгән. Биредә иң эреләре «Сибур», «Татнефть», «Татэнерго», «Камаз» һәм «Газпром» компанияләре төркеме булды.

Мәсәлән, «Казаноргсинтез» ААҖнең этиленны (факелда яндырмыйча) производствога кайтару буенча яңа технологик процессы. Ул углеводородларның яну продуктларының әйләнә-тирә мохиткә тискәре йогынтысын елына 7 мең тоннадан ким булмаган күләмдә киметүгә ирешергә мөмкинлек бирәчәк. Технологияне кертү атмосферага парник газлары чыгаруны елына 27 мең тоннага киметәчәк.

Су ресурсларын саклау өлкәсендәге чараларга предприятиеләр 1,2 млрд.сумга якын акча керткән.

Кертелгән технологияләрнең экологик нәтиҗәсе булып пычранган агынты суларны агызу күләмен 47,9 млн куб. м. артык киметү тора.

Су объектларын саклау мәсьәләләрендә республиканың барлык предприятиеләре өчен үрнәк булып «Танеко» тәҗрибәсе тора. Әйләнешле су белән тәэмин итүне оештыру һәм технологик процессларны модернизацияләү нәтиҗәсендә Кама елгасына агынты су ташлауны туктату мөмкин булды. Әйләнешле су күләме 6 млн. куб. м. тәшкил итте, ә «Казаноргсинтез» ААҖдә сәнәгать-агынты суларны чистарту процессын модернизацияләү һәм оптимальләштерү соңгы 3 елда 5,7 млн.куб. м Идел суын экономияләргә һәм агынтыларда сульфатлар күләмен 2 тапкыр киметергә мөмкинлек бирде.

Шулай ук предприятиеләр калдыклар белән эш итү өлкәсен яхшырту өчен дә эшләвен дәвам итә: 1,9 млрд сум предприятиеләр тарафыннан бу өлкәдә табигатьне саклау чараларына юнәлтелгән. Өч ел эчендә утильләштерелгән калдыклар күләменең 48% артуы экологик нәтиҗә булып тора. Компанияләр калдыкларны утильләштерү һәм икенчел куллану мәсьәләләренә комплекслы караш кертәләр.

Бу табигатьне саклау чаралары ярдәмендә республика 2022 ел йомгаклары буенча ESG-рейтингында Экологик, социаль һәм идарә сәясәте сыйфаты буенча Россия төбәкләре арасында икенче булды. Экологик критерийлар блогы буенча Татарстан Республикасы беренче урынны алды.