Әстерханда Бассейн советы утырышында Түбән Иделнең су хуҗалыгы комплексын үстерүнең актуаль мәсьәләләре турында фикер алыштылар

2023 елның 31 марты, җомга

Әстерханда Түбән Идел бассейны округының Бассейн советының 29 нчы утырышы кысаларында су мөнәсәбәтләре һәм Түбән Иделнең су хуҗалыгы комплексын үстерү өлкәсендәге актуаль мәсьәләләр буенча фикер алыштылар. Совет илнең сигез төбәген берләштерә, алар Татарстан Республикасыннан Әстерхан өлкәсенә кадәр Иделнең түбән агымы буенча урнашкан.

Утырышта катнашучыларга сәламләү сүзе белән Әстерхан өлкәсе Хөкүмәте Рәисе урынбасары Денис Афанасьев мөрәҗәгать итте. Ул Түбән Иделнең барлык төбәкләре өчен су хуҗалыгы чараларын үткәрүнең мөһимлеген билгеләп үтте.

Татарстан Республикасында Иделне саклау һәм савыктыру буенча алып барыла торган эшләр, шул исәптән «Экология» илкүләм проекты кысаларында, ТР экология министры Александр Шадриков чыгыш ясады.

Мәсәлән, 2023 елда Татарстанда Кама Тамагы бистәсе янында ярны ныгыту эшләре тәмамлана һәм 14 гидротехник корылмада капиталь ремонт дәвам итәчәк. «2023 елда Россия Федерациясе дәүләт программасы буенча су ресурслары федераль агентлыгының Түбән Идел бассейны су идарәсе ярдәме белән Татарстанда Кама Тамагы бистәсе янында Куйбышев сусаклагычының ярын ныгыту эшләре тәмамлана. Моннан тыш, Зеленодольск районының Ивановское авылында Сумка елгасын чистарту, Лаеш районының Державино авылында түбәнге буаны экологик реабилитацияләү буенча эшләр планлаштырылган», — диде ул.

Александр Шадриков төбәктә су саклау зоналары һәм яр буе саклау полосалары чикләрен билгеләү, шулай ук мәгълүмати билгеләр урнаштыру буенча эшләр алып барылуын өстәде. 2024-2026 елларга Татарстан 33 чара буенча бюджет гаризалары әзерләгән.

Бассейн советында катнашучылар федераль законнарга үзгәрешләр кертү, югары уку йортларына гидротехник корылмаларны куркынычсыз эксплуатацияләү өлкәсендә белем бирү программалары, шулай ук җитештерүдә экологик контроль программасы буенча мөрәҗәгать итү буенча тәкъдимнәр төзеделәр. Бассейн советының чираттагы утырышы сентябрьдә Самарада узачак.