Экологлар Кайбыч районында законсыз агынты су агызу очрагын ачыклаган

2023 елның 16 марты, пәнҗешәмбе

Министрлыкка Кайбыч районы Чүти авылында Гөбенә елгасының чистартылмаган сулар белән пычрануы турында халык мөрәҗәгать итте. Идел буе территориаль идарәсе инспекторлары урынга оператив рәвештә чыктылар.

Экология территориясен тикшерү барышында чистартылмаган агып төшүче суларны туфракка ташлау фактын һәм Гөбенә елгасына коя торган Выросилка елгасына эләгү фактын ачыклаганнар. Шулай ук лаборатория хезмәткәрләре су пробаларын  мөмкин булган концентрацияләрне билгеләүгә инструменталь сайлап алган. Территорияне тикшерү барышында ачыкланганча, пычрануның фаразланган чыганагы Комсомольск сөт комбинаты булырга мөмкин, ул Чувашиянең Комсомольское  шәһәр тибындагы поселогында урнашкан.

Тикшерү материаллары Татарстан табигатьне саклау районара прокуратурасына җибәрелде.