Кама буе территориаль идарә хезмәткәрләре Менделеевск районында яшәүчеләрнең шикаятьләре буенча чыкты

2023 елның 10 марты, җомга

Менделеевск районында яшәүчеләр Фомин ур., 7 йорт буенча начар искә, шулай ук Химиклары урамындагы 5 а йорт адресы буенча кафе районында әче төтен исенә зарланды.

ТР Экология министрлыгының Кама буе территориаль идарәсе инспекторлары күчмә экологик лаборатория белән бергә атмосфера һавасының торышын бәяләү өчен чыкты. Һава пробалары автоматик режимда да, кулдан да сайлап алынган.  Автоматик режим нәтиҗәләре дә һәм пробаларны кулдан сайлап алу нәтиҗәләре дә пычратучы матдәләрнең иң чик мөмкин булган концентрацияләре артуы ачыкланмаганлыгын күрсәтте.

Шулай ук экологлар Химиклар урамы 5а адресы буенча киттеләр. Территорияне тикшерү барышында инспекторлар берничә хокук бозуны ачыкладылар. Бинада атмосфера һавасына пычраткыч матдәләр чыгаруга бәйле эшчәнлек алып баручы җәмәгать туклануы предприятиесе урнашкан. Шул ук вакытта предприятие әйләнә-тирә мохиткә тискәре йогынты ясый торган объект буларак исәпкә алынмый, шулай ук монда чыгарылмалар чыганакларын инвентаризацияләү уздырылмаган, димәк инвентаризация турында хисап булмаган.

Предприятие җитәкчесе буларак, шәхси эшмәкәргә табигатьне саклау законнарының мәҗбүри таләпләрен бозуның ярамаганлыгы һәм 60 көн эчендә хокук бозуны бетерү кирәклеге турында кисәтү бирелде