Кайбыч районында Идел аръягы территориаль идарәсе экологлары гомуми мәйданы 5500 кв.м булган законсыз кар өемнәрен ачыклаган

2023 елның 3 марты, җомга

Инспекторлар Зур Кайбыч авылы кешеләренең урамнарга кышкы чистартудан калган кар урнаштыру турындагы шикаятьләрен тикшергәннәр. Экологлар урынга чыгып, М.Закиров һәм Гисматуллин урамы буенча 5500 кв.м мәйданда 2 кар өеме тапканнар. Кар пробалары алынды. Пробаларны анализлау нәтиҗәләре буенча хлоридлар буенча 21,8 тапкыр, нефть продуктлары 1,8 тапкыр, сульфатлар 2,6 тапкыр һәм фосфатлар 3,2 тапкыр артык булуы ачыкланган. Күрәсең, карны Зур Кайбыч авыл җирлегенең башкарма комитеты билгеләгән мәйданчыкларга ташыганнар. Ләкин бу мәйданчыклар каты өслекле түгел, өстәвенә, торак төзелешеннән 10 метр ераклыкта урнашкан. Барлык материаллар да Кайбыч районы прокуратурасына тапшырылды.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, кар өемендә көнкүреш чүп-чары, комлы-тоз катнашмалары калдыклары, нефть продуктлары һәм башка экотоксикантлар белән пычрану булырга мөмкин.