Татарстан «Утильләштерү мәктәбе: электроника» программасына иң яхшы старт һәм яктырту» номинациясендә җиңүче булды

2023 елның 28 феврале, сишәмбе

Россия Федерациясе Табигый ресурслар һәм экология министрлыгында бүген «Утильләштерү мәктәбе: электроника» федераль экология программасына йомгак ясадылар. Татарстан җиңүче регионнар рәтенә керде. Ведомство бүләкләре белән 2022 елда электрон һәм электр җиһазлары калдыкларын аерып җыю өчен иң уңай шартлар тудырылган субъектларның хакимият органнары җитәкчеләре билгеләп үтелде. Лидерлар арасына шулай ук Мәскәү, Түбән Новгород, Тула өлкәләре, Мордовия һәм Мари Эл Республикасы.

Бүген Мәскәүдә узган җиңүчеләрне бүләкләү тантанасында экология министры урынбасары Ольга Манидичева «Пилотизация мәктәбе: электроника» программасының барлык оештыручыларына рәхмәт белдерде һәм: «Программа бик кирәк, халык аны тормышка ашыруга актив кушылды, иске электр техникасын җыю һәм аны утильләштерүгә тапшыру акциясен Татарстан Республикасы Экология һәм табигый ресурслар министрлыгы хуплады, әгәр дөньяны яхшы якка үзгәртәсең килсә - үзеңнән башла! Программаны һәм яңа идеяләрне алга таба этәрү!»

Бүген Мәскәүдә узган җиңүчеләрне бүләкләү тантанасында экология министры урынбасары Ольга Манидичева «Утильләштерү мәктәбе: электроника» программасын оештыручыларга рәхмәт белдерде һәм билгеләп үтте : «Программа бик кирәкле, халык аны тормышка ашыруга актив кушылды, иске электротехниканы җыю һәм аны утильләштерүгә тапшыру буенча беренчеләрдән булып акцияне Татарстан Республикасы  Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы хуплады.  Дөньяны яхшы якка үзгәртергә теләсәң – үзеңнән башла! Программа эшләсен һәм яңа идеяларга баесын!»

Шулай ук «Утильләштерү мәктәбе: электроника» федераль экологик программасы кысаларында электрон һәм электр калдыкларын аерым җыю системасын формалаштыруның нәтиҗәле эше өчен Россия Федерациясе табигый ресурслар һәм экология министрының Рәхмәт хаты белән Татарстан экология министры Александр Шадриков билгеләнде.

Исегезгә төшерәбез, ТР Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы белән Табигатьтән рациональ файдалану фонды арасында үсеп килүче буынга экологик белем һәм тәрбия бирүгә юнәлтелгән хезмәттәшлек турындагы килешүгә узган ел имза салынган иде.

Мондый кыска вакытка карамастан, республика программаны тормышка ашыруга актив кушылды һәм ел ахырына төбәкнең 700дән артык оешмасын  җәлеп итте.

Чара «Экология» илкүләм проектының экологик тәрбия, кешенең әйләнә-тирәлеккә сак карашын үстерүгә юнәлтелгән максатларына ирешүгә ярдәм итә.