Александр Шадриков: «Экодиктантның барлык катнашучыларына рәхмәт!» Бүген Мәскәүдә Экодиктантка нәтиҗә ясадылар

2022 елның 26 декабре, дүшәмбе

Экологик диктант нәтиҗәләре буенча Татарстан 2022 елда экологлар арасында 18 яшьтән өлкәнрәк категориядә иң актив төбәк булды.

Шулай ук республикада сәнәгать предприятиеләре РФнең башка регионнарына караганда диктантны активрак язган.

Исегезгә төшерәбез, ике ел дәвамында Татарстан Республикасы беренче дәрәҗә җиңүчеләр саны буенча лидер булып тора, шуңа күрә Казан быел экологик диктантны ачу тантанасында төп мәйданчык булды. 2021 елда Татарстанда 4 691 кеше 1 дәрәҗә диплом алды.

Экодиктант - бу экологик культураны формалаштыруга, экологик белемнәрне популярлаштыруга һәм экологик грамоталылык дәрәҗәсен күтәрүгә юнәлдерелгән еллык проект. Чара экологик тәрбияне үстерүгә, кешенең әйләнә-тирә мохиткә сакчыл мөнәсәбәтен үстерүгә юнәлдерелгән һәм «Экология» илкүләм проекты максатларына ирешүгә ярдәм итә. Татарстан Республикасы Экология һәм табигать  ресурслары министрлыгы, Федерация Советының аграр-азык-төлек сәясәте һәм табигатьтән файдалану комитеты, «Тигез хокуклылык» автоном коммерцияле булмаган оешма, «Ангел-ДетствоХранитель» Гомумроссия иҗтимагый хәрәкәте һәм «Балаларның федераль экология-биология үзәге» өстәмә белем бирү ФДБМУ.