ТР Экология министрлыгы Үзәк территориаль идарәсе инспекторлары күчмә лаборатория белән бергә бүген яңадан «Салават күпере» микрорайонында яшәүчеләрнең шикаятьләре буенча чыкты

2022 елның 19 августы, җомга

Берничә көн дәвамында министрлыкка әлеге микрорайонда начар ис булганлыкка шикаятьләр килде. Ул бигрәк тә кичке һәм төнге вакытта кискен сизелгән. 15 августтакичке вакытта  министрлыкның күчмә лабораториясе, һава пробаларын алу өчен барды. Пычраткыч матдәләрнең рөхсәт ителгән иң чик концентрацияләреннән артып китүләре ачыкланмады. Бүген инспекторлар тагын бер кат пробаларны халык алдында алды. Шулай ук юл-транспорт һәлакәтләре дә теркәлмәгән. Биредә яшәүчеләр соравы буенча күчмә лаборатория төнге вакытта тагын бер тапкыр киләчәк.

Өстәмә рәвештә шуны хәбәр итәбез: әлеге территория янында атмосфера һавасы пычрануга автоматик контроль станциясе – АСКЗА-1 (Осиново авылы, «Майский «Теплица комбинаты» ҖЧҖ территориясе) һәм АСКЗА-3 (Казан, Максимов ур., 76) урнашкан.

2022 елның 1 гыйнварыннан 18 августына кадәрге чорда АСКЗА-1 станциясендә атмосфера һавасындагы азот оксиды буенча рөхсәт ителгән концентрациянең 1,8 ПДКм.р артык булуы теркәлгән (16.40 16.08.22). Бу матдә автотранспорт калдыкларының ташлануы өчен хас.
2022 елның 1 гыйнварыннан 18 августына кадәрге чорда АСКЗА-3  станциясендә рөхсәт ителгән концентрациянең артуы теркәлмәгән.(Автоматик өзлексез режимда пычраткыч 17 матдә исемлеге: диоксид һәм азот оксиды, аммиак, бензол, м,п-ксилол, формальдегид, о-ксилол, изопропилбензол, этилбензол, стирол, толуол, углерод диоксиды, фенол, үлчәнгән матдәләр, сероводород, күкерт диоксиды).