«Шәһәрле-галимнәр» сертификатларын үз экологик проектын эшләгән катнашучылар алды

2022 елның 15 августы, дүшәмбе

13 августта Татарстан Республикасы Милли китапханәсенең күргәзмәләр залында «Шәһәрле-галимнәр» шәһәр лабораториясенең йомгаклау дәресе-воркшоп узды. Катнашучылар үз экологик проектларын тәкъдим иттеләр һәм экспертлар алдында проектларны  якладылар.

Барлыгы дүрт юнәлеш буенча 15 идея тәкъдим ителде: экология, архитектура, фәнни тикшеренү һәм киңлекне вакыйгалар белән баету.

Идеяләр төрле иде - болар-экоүзәкләр булдыру, Казанның яшел каркасын үстерү, «Электромобильлек» фестивален башлап җибәрү һәм башкалар.

Экология министрлыгының су объектларын саклау бүлеге башлыгы Вячеслав Долгов та эксперт булды. Ул Казансу елгасының экологик торышын яхшырту буенча сынау проекты турында сөйләде һәм бер катнашучының идеясен хуплады - шәһәр халкын яр буе зоналарын тикшерү өчен җәлеп итү. Шулай ук Вячеслав Анатольевич Казансу һәм шәһәр өчен файдалы булган үз проектларын эшләүдә актив катнашканнары һәм инициативалары  өчен барысына да рәхмәт белдерде.

Татарстанның шәһәр мохите программалары кураторы Наилә Зиннәтуллина билгеләп үткәнчә, «Инфраструктура – ул максат түгел, максат — шәһәр һәм сыйфатлы һәм уңайлы тормыш өчен мохит булдыру процессында кешеләр арасында үзара хезмәттәшлек».

Шәһәр лабораториясе Казан проблемалары һәм перспективалары тирәсендә битараф булмаган шәһәрлеләрне берләштерү буенча мөһим адым булды.

Исегезгә төшерәбез, «Шәһәрле-галимнәр» проектын Казан шәһәре Башкарма комитеты, ТР Экология һәм табигать ресурслары  министрлыгы, Рус география җәмгыятенең Татарстан Республикасындагы төбәк бүлеге, Казан федераль университеты һәм «Другое дело» платформасы белән берлектә Казансу елгасының үсеш стратегиясе командасы оештырды.