«Байтик» лагеренда экослетларга йомгак ясалды

2021 елның 1 октябре, җомга

28-30 сентябрь көннәрендә «Байтик» белем бирү-савыктыру комплексында «Чиста булачак» яшьләр экологик хәрәкәтенең республика слеты һәм Татарстан Республикасы Яшь натуралистлар слеты узды. Оештыручылар – ТР Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы, ТРда РГБ, ТР «Чиста булачак» яшьләр иҗтимагый оешмасы.

350 бала экология өлкәсендә үз инициативаларын һәм проектларын тәкъдир итү өчен бергә җыелды. Катнашучыларны өч көнлек белем бирү-күңел ачу программасы көтә иде, аның кысаларында активистлар ял итеп кенә калмыйча, яңа танышлар да тапты. Шулай ук балалар өчен экскурсия программасы һәм белем бирү мастер-класслары, квестлар һәм уеннар блогы оештырылды. Яшь тикшеренүчеләр Казан федераль университетының Зоология һәм этнография музеенда һәм Зәңгәр күлләрдә булдылар, ә активлар мәктәбе «#ЗеленаякомандаБЧ» рольләр уенында катнашты, анда республика чарасының эксперт комиссиясе каршында үз проектларын яклады.

Экоактивистларны котларга һәм бүләкләргә экология һәм табигать ресурслары министры урынбасары Егор Тарнавский килде. «Сезне – табигать саклау чаралары белән кызыксынучы һәм мондый конкурсларда актив катнашкан кешеләрне монда күрүе куандыра. Үзегезнең игелекле гамәлләрегез белән сез әйләнә-тирә мохитебезне саклауга бәяләп бетергесез өлеш кертәсез!» – дип билгеләп үтте табигать саклау ведомствосы урынбасары.

Республика слеты – ул яшьләрне ел саен үткәрелә торган экологик проектларны тормышка ашыруга җәлеп итү өчен шартлар тудыруга юнәлтелгән чара.