Татарстан Арбитраж суды экологларны яклап карар чыгарган

2019 елның 24 декабре, сишәмбе

Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгының Кама буе территориаль идарәсе белгечләре ком-гравий катнашмасын законсыз чыгаручыларга  киртә куйган булган. Дәүләт экологик мониторинг барышында җир асты биләмәләре турында табигатьне саклау законын бозу билгеләнгән. Экологлар Куйбышев сусаклагычы акваториясендә “Покровское” чыганагы чикләрендә “Юнион” җаваплылыгы чикләнгән җәмгыяте тарафыннан “Вектор-К” компаниясенә файдалануга тапшырылган “Эжекторный-3” техник флот судносының эшләвен ачыклаган. Тикшерү барышында юридик затның гомумтаралган файдалы казылма чыгаруга хокукы  юклыгы, чөнки оешмалар арасында килешүнең өзелгәнлеге мәгълүм булган.

Ачыкланган факт Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 7.3 статьясындагы 1 өлешен (“Җир асты биләмәләреннән җир асты биләмәләреннән файдалану өчен лицензиягә ия булмаган килеш яки аның шартларын бозып файдалану”) санга сукмау булып тора. Шуңа күрә “Вектор-К” компаниясенә 800 мең сум күләмендә штраф билгеләнгән. Әмма компания мондый карарга риза булмыйча, Татарстан Республикасы Арбитраж судына мөрәҗәгать иткән. Тик хокук саклау органы карары белән шикаятьне канәгатьләндерүдән баш тартылган һәм суд карары үзгәрешләрсез калдырылган.