июль, 2024 ел
пәнҗешәмбе

«Изге чишмә» – Хәтнә авылында урнашкан гаҗәеп үтә күренмәле сулы табигый чишмә.

май, 2024 ел
пәнҗешәмбе

Сарман бакыр руднигы  - берничә километр озынлыктагы мәгарә. Рудникка 300 елдан артык дип санала. Мәгарәгә керү урыны Бакыр Тау битләвендә, Сарман шәһәре янында урнашкан. Халыкта рудникны «Бакыр Базы» дип атыйлар, бу тәрҗемәдә «бакыр базы» дигәнне аңлата.

май, 2024 ел
пәнҗешәмбе

Чишмә Әлмәт районы Ямаш авылы янында урнашкан. Халыкта аны «Изге сабый башы» дип атыйлар. Картлар әйтүенчә, исем 80нче елларда ук барлыкка килгән, ул вакытта түбәнге калкулык янында чишмә бәреп чыккан һәм сабыйның башын хәтерләткән.

сентябрь, 2023 ел
дүшәмбе

Бүген «ЭКОневидаль» рубрикасында без Лениногорск районының Керкәле авылындагы Изгеләр чишмәсе турында сөйләячәкбез. Чишмә Совет урамында Лениногорск-Шөгер автоюлы янында урнашкан, ул бөтен Керкәле авылы аша уза. Чишмә тау битләве итәгендә, Урман Чишмәсе елгасы үзәнлегендә башлана.

август, 2023 ел
пәнҗешәмбе

ЭкоНевидаль! Татарстанның иң матур һәм гадәти булмаган урыннары турында сез безнең «ЭкоНевидаль» рубрикасыннан белә аласыз.