Елга һәм туфрак пычратылган. Сарман кооперативына административ җаваплылык яный һәм табигатькә китерелгән зыянны капларга туры киләчәк

2024 елның 12 июле, җомга

ТР Экология министрлыгының Кама аръягы территориаль идарәсе инспекторлары район прокуратурасы белән берлектә уздырылган тикшерү барышында кулланучылар кооперативы эшчәнлегендә кайбер хокук бозуларны  ачыклаган. Объект территориясеннән чистартылмаган агынты суларны туфракка агызу, аннан елгага агып китү очрагы ачыкланган. Пычрану мәйданы 41 кв. метр тәшкил итә. Су агызу урынында туфрак пробаларында экологлар аммоний ионы буенча – 3,47 тапкыр, нитратлы азот – 1,23 тапкыр, нитритлы азот буенча 1,25 тапкыр артыклык булуын ачыклаганнар. Су саклау зонасында туфракның пычрануы аркасында китерелгән зыян 235 мең сумлап бәяләнә.

Моннан тыш, Министрлыкның экологик күзәтчелекне тәэмин итү бүлеге белгечләре тарафыннан табигый су үрнәкләре тикшерелгән. Татар Илеге елгасына ташлау ноктасыннан түбәнрәк түбәндәге күрсәткечләр буенча артулар теркәлгән: аммоний-ион – 2 тапкыр, нитратлар – 1,2 тапкыр, марганец – 1,4 тапкыр, тимер – 1,3 тапкыр.

Ачыкланган фактлар Административ хокук бозулар турында РФ кодексының ким дигәндә өч статьясын бозу турында шаһитлык бирә:

- Административ хокук бозулар турында РФ кодексының 7.6 ст. «Су объектын үзирекле тәртиптә биләп алу яки аны билгеләнгән шартларны бозып куллану»,

- Административ хокук бозулар турында РФ кодексының 8.14 ст. 1 өлеше «Суны алганда, суны алмаганда һәм агынты суларны су объектларына агызганда судан файдалану кагыйдәләрен бозу»,

- Административ хокук бозулар турында РФ кодексының 8.6 ст. 2 өлеше «Туфракның уңдырышлы катламын юк итү, шулай ук пестицидлар һәм агрохимикатлар белән эш итү кагыйдәләрен яки кешеләр һәм әйләнә-тирә мохит өчен куркыныч булган җитештерү һәм куллану матдәләре һәм калдыклары, терлекчелекнең өстәмә продуктларын кулланганда терлекчелекнең өстәмә продуктларын әйләнешкә кертү таләпләрен бозу нәтиҗәсендә җирләрне бозу».

Хәзерге вакытта тикшерү материаллары прокурор чараларын күрү өчен Сарман районы прокуратурасына тапшырылган.