Казанда «Шәһәр кешесе-галим» экологик агарту дәресләре башланды

2024 елның 5 июле, җомга

Казанда шәһәр һәм елга экологиясе буенча бер айлык практик дәресләр Казансуның үсеш стратегиясе кысаларында башланды. Катнашучыларның беренче танышуы кичә Черек күлдә булды. Ел саен үткәрелә торган «Шәһәр кешесе-галим» шәһәр лабораториясе эксперт-архитекторлар, экологлар, галимнәр һәм халык арасында белем алмашуга юнәлдерелгән. Проект 3 ел уза һәм «Экологик акция» номинациясендә I Бөтенроссия Парк премиясе финалисты булып тора.

Беренче танышу очрашуында катнашучыларны ТР экология һәм табигать ресурслары министры урынбасары Ольга Манидичева сәламләде. Ул мондый очрашуларның мөһимлеген билгеләп үтте һәм журналистларга биргән интервьюсында республиканың су объектларын мониторинглау системасы турында сөйләде. «ТР Фәннәр Академиясенең Экология һәм җир асты байлыкларыннан файдалану проблемалары институты тарафыннан эшләнгән мониторинг программасы Татарстанның төрле сулыкларында 71 ноктаны үз эченә ала. Һәм 2014 елдан без аларда Республика Фәннәр академиясе билгеләгән билгеле бер күрсәткечләр буенча мониторинг алып барабыз. Бу нокталарга без махсус контрольгә алырга кирәк дип санаган су объектларында яңалары да өстәлә», - дип билгеләп үтте Ольга Манидичева.

Барлык алынган мәгълүматлар анализлана. Табигать саклау ведомствосы урынбасары сүзләренчә, 2022 һәм 2023 еллардагы динамиканы анализлау 10 су объектының хәле яхшыруын күрсәткән. Сулыкларның күпчелек өлешендә пычрану индексы үзгәрешсез кала. Әлбәттә, киеренке су объектлары да бар, дип өстәде Экология министрлыгы җитәкчесе, анда билгеле бер пычраткыч матдәләр буенча күрсәткечләр бераз начарланган, әмма алар күп түгел.

«Мониторинг турында сүз барганда, мин Министрлыкның бик уникаль мониторинг чарасына ия булуын да әйтмичә кала алмыйм – бу «Фламинго» фәнни-тикшеренү корабы. Бер ел элек ул тирән модернизация узды һәм бүген Россия Федерациясе фәнни-тикшеренү флотының заманча корабы булып тора, су объектында әйләнә-тирә мохитнең 16 параметрын үлчәп бара ала. Бу – 8 гидрохимик һәм 8 гидрофизик күрсәткеч», – дип хәбәр итте Ольга Манидичева. Быел кораб үзенең беренче экспедициясендә булган. Мониторинг Брикс уеннарын үткәрү кысаларында Казансу елгасы буенча башкарылган. «Фламинго» юлы дәвамында артулар теркәлмәгән.

Шулай ук фәнни-тикшеренү эше составында Рус география җәмгыяте инде 2 ел рәттән «Ирекле агым» дигән аерым проектны гамәлгә ашыра. Аның кысаларында волонтерлар Казансу елгасын агач җимерекләреннән чистарта. Ольга Манидичева ассызыклаганча: «Узган ел алар инде 25 км юл үткәннәр, 25 өем чистартылган, бу, чынлыкта, гаять зур саннар. Быел эш дәвам итә, җимерекләрнең бер өлеше шулай ук чистартылган. Әлеге проектны гамәлгә ашыру нәтиҗәләре буенча елганың сыйфаты ничек үзгәрәчәген күзәтеп барачакбыз».

КФУның Экология һәм табигатьтән файдалану институтының фәнни эшчәнлек буенча директор урынбасары Мария Кожевникова да «Шәһәр кешесе-галим»нең беренче танышу очрашуында спикер булды. Чакырылган экспертлар да  «Барлык елгалар да океанга эләгә» дигән фикер белән чыгыш ясады: алар башка шәһәрләрдә елгалар белән идарә итү тәҗрибәсе һәм һәр кешенең экосистемаларның мөһим өлешен — елгаларны һәм сулыкларны саклап калу өчен нинди өлеш кертә алуы турында сөйләштеләр.

Быел «Шәһәр кешесе-галим» проектының географиясе киңәя: дәресләр Казансу ярларында гына түгел, Нокса, Идел һәм хәтта Зөя елгаларында да узачак. «Казансу ярларыннан чыга» шигаре барлык су объектларын саклау һәм үзара бәйләнешнең мөһимлеге турында сөйли.

Катнашучыларга төрле форматтагы 10 дәрес әзерләнгән, ә лабораториянең барлык дәресләренә йөрүчеләрне экокичә көтә.

Дәресләр вакытында катнашучы паспорты кертеләчәк. Иң активлары Казансуның үсеш стратегиясеннән дипломнар һәм сувенир продукциясе алачак.