1 июньнән Татарстанда «Экология» илкүләм проектына ярдәм итү өчен «Чиста һава» операциясе кысаларында 458 автомобиль тикшерелде

2024 елның 20 июне, пәнҗешәмбе

«Чиста һава» операциясе башланганнан бирле Экология министрлыгы белгечләре 458 автомобильне тикшергән. Рейдлар 1 июньнән Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министрлыгының Дәүләт автоинспекциясе, ә 2024 елдан - Идел буе федераль округы буенча Ространснадзорның төбәкара территориаль идарәсе белән берлектә бара.

Бүген чираттагы шундый рейд Югары Ослан районының «Малиновка» КППсында узды. Экология министрлыгы хезмәткәрләре йөк автотранспортының төтенен тикшерде.

Операция кысаларында экологлар газ чыгаруда пычраткыч матдәләр буенча нормадан артып киткән транспорт чараларын ачыклаганнар. Газ анализаторы ярдәмендә зур йөкле автомобильләрне, шулай ук шәһәрара автобусларны тикшерделәр. Җитди бозулар ачыкланмаган.

Белгечләр билгеләп үткәнчә, соңгы елларда республикада газларда пычраткыч матдәләр күләме арткан машиналар саны кимү тенденциясе күзәтелә.

«Операция нәтиҗәләре буенча 1994 елдан (30 ел эчендә) газлар чыгаруда пычраткыч матдәләр күләме арткан автотранспорт өлеше 10 тапкыр кимегән дип әйтә алам (1994 елда 27,5 проценттан, 2023 елда 2,7 процентка кадәр). Бу мотор ягулыгының сыйфатын яхшырту, иске автомобиль паркын яңа экологик класска алыштыру белән бәйле. Соңгы 5 елда 4 экологик класслы һәм аннан да югарырак автотранспорт чараларының гомуми саны 31,2% ка артты, ә түбән экологик класслы автомашиналар саны ел саен 15% ка диярлек кими, соңгы 5 елда 40,7% ка кимүне теркәп барабыз», - дип билгеләп үтте ТР Экология министрлыгының атмосфера һавасын саклау бүлеге башлыгы Никита Маслов.

Исегезгә төшерәбез, 2016 елдан башлап Татарстанда даими рәвештә пассажирлар һәм багаж ташу маршрутлары буенча автомобиль транспорты белән пассажирлар һәм багаж ташу өчен кулланыла торган барлык транспорт чаралары 4 һәм аннан югарырак экологик класска туры килергә тиеш.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, «Чиста һава» уртак операциясе — автотранспортның газларын чыгаруда пычраткыч матдәләр күләме нормативларын үтәүне контрольдә тоту буенча оператив-профилактик чаралар. Операция Татарстанда 1983 елдан бирле җәйге чорда ел саен үткәрелә. 2024 елда «Чиста һава» инде 42нче тапкыр үтә. 1 июньнән старт алды һәм 30 сентябрьгә кадәр дәвам итәчәк (4 ай). Бензин, дизель һәм газ-моторлы автотранспорт (җиңел һәм йөк машиналары һәм автобуслар) тикшерү үтә.

Операциянең төп максаты – атмосфера һавасына автотранспортның тискәре йогынтысын кисәтү.

Узган ел операция 13 муниципаль районда — Казан янындагы «Малиновка», Чаллыдагы «Тула-1» постларында һәм Татарстан районнарындагы автомобиль юлларында үткәрелде.

2023 елда 6886 автомашина тикшерелгән (87% җиңел, 7% йөк, 6% автобуслар; 81% бензин, 13% дизель, 6% газ-моторлы), 184 автомашинада токсиклык нормаларын арттыру ачыкланган, бу тикшерелгән автомашиналарның гомуми санының 2,7% тәшкил иткән. Иң экологик чиста газ – мотор ягулыгындагы автотранспорт (1,9 проценттан артып киткән). Транспортның иң зур проценты дизель двигателе белән йөк автотранспорты (тиешле рәвештә 6,4% һәм 5,3%).

Автотранспорт чаралары хуҗаларына кисәтүләр ясала, кайбер очракларда штрафлар языла, һәм төтен чыгару системасындагы җитешсезлекләрне бетерү өчен СТО станцияләренә барырга киңәш ителә.

Быел 1 июньнән 20 июньгә кадәр 458 автотранспорт чарасы (планның 7,2 проценты) тикшерелгән: бу 330 җиңел (72,1 процент), 67 йөк (14,6 процент), 61 автобус (13,3 процент). Барлыгы 17 автотранспорт чарасында артыклык ачыкланган, бу 3,7% тәшкил итә.

20 июньгә Үзәк территориаль идарә эшчәнлеге зонасында 233 автомобиль тикшерелгән, 4 машинада артыклык ачыкланган, бу тикшерелгән автотранспорт чараларының 1,7 процентын тәшкил итә.