Татарстанда «Экология» илкүләм проектына ярдәм йөзеннән «Чиста һава» операциясе башланды

2024 елның 5 июне, чәршәмбе

1 июньнән 30 сентябрьгә кадәр ТР Экология министрлыгы белгечләре Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министрлыгының ЮХИДИ хезмәткәрләре һәм Татарстан Республикасы буенча дәүләт автокүзәтчелеге инспекторлары белән берлектә автотранспорт чараларының төтен газларында агулы пычраткыч матдәләрнең артуын ачыклау буенча чаралар үткәрәчәк. Операция чорында 6 меңнән артык автомобильне тикшерү планлаштырыла.

Эчке яну двигателе булган барлык төр автомобильләр тикшерелә.

Узган ел операция кысаларында 6886 автотранспорт чарасы тикшерелгән, шуларның 184е агулылык һәм төтен таләпләренә туры килмәгән. Тикшерелгән автотранспортның 80% бензин двигательле җиңел машиналарга туры килә. Транспортның иң зур проценты йөк автомашиналарында 6,4% һәм дизель двигательле автомашиналарда 5,3% артып киткән. Экологик яктан иң чистасы – газ-мотор ягулыгындагы автотранспорт. Бу машиналарның артуы 1,9 процент тәшкил итә.

Анализ нәтиҗәләре буенча 5 һәм 6 экологик класстагы автотранспорт нормативларына туры килмәгән процентлар нульгә тигез булган автомашиналар санының кимү тенденциясе күзәтелә.

Республиканың автомобиль паркын әкренләп яңарту, шулай ук АЗСта «экологик» мотор ягулыгын сату атмосфера һавасына пычраткыч матдәләр чыгаруны арттырып җибәргән автомобильләрнең кимүенә йогынты ясый. Экологик чиста ягулык компрессирланган табигый газны мотор ягулыгы сыйфатында куллану нәтиҗәсендә 2023 елда пычратучы матдәләр чыгаруны киметү елына 1 мең тоннадан артык тәшкил итте, ә автомобильләрдән парник газлары чыгаруны киметү 49 мең тонна СО2-эквивалентка җитте.

11 ел эчендә «Татарстан Республикасында газ-мотор ягулыгы базарын үстерү» дәүләт программасын гамәлгә ашыру автотранспорттан пычраткыч матдәләр чыгаруны елына 23 мең тоннадан артыкка киметергә мөмкинлек бирде, ә парник газлары чыгаруны киметү 1 млн тоннадан артык СО2-эквивалентка җитте. Соңгы 7 елда республикада электр автомобильләре саны 200 тапкырга арткан (5тән 1142гә кадәр). Электр энергиясен куллану өчен җәмәгать транспорты паркы даими рәвештә арта. Мәсәлән, 2023 елда Татарстан Республикасыннан 30 заманча троллейбус сатып алынган, шуларның 25 берәмлеген Казан шәһәре һәм 5сен Әлмәт шәһәре алган.

Транспорт инфраструктурасын яхшырту да зур роль уйный. 2023 елда эшләр тәмамланып Горький шоссесының Несмелов урамыннан Барлык диннәр гыйбадәтханәсенә кадәр дублеры файдалануга тапшырылды. Горький шоссесын реконструкцияләү буенча эшләр өч катлы транспорт чишелеше кертү белән дәвам итә. Эшләр тәмамлангач, юл участогының үткәрү сәләте сәгатенә 11 мең автомобильгә кадәр артачак. Гвардия урамыннан Җиңү проспектына кадәр Вознесение тракты участогы төзелеше тәмамланды. Җиңү проспектыннан М-7 трассасына кадәр төзелеш эшләре дәвам итә. Үткәрелгән эшләр транспорт чараларының уртача тизлеген һәм юл хәрәкәте интенсивлыгын арттырырга мөмкинлек бирә, бу автотранспорттан пычраткыч матдәләр чыгаруны киметергә ярдәм итә.

Исегезгә төшерәбез, «Чиста һава» операциясе республикада 1983 елдан бирле бара. Узган ел операция Министрлыкның барлык территориаль идарәләре тарафыннан республиканың 13 муниципаль районында үткәрелгән: традицион рәвештә Малиновка, Тула-1 постларында, ә районнарда автомобиль юлларында. Быел чара үткәрү географиясен киңәйтү планлаштырыла. Чараның максаты – автотранспорт чараларының газларында пычраткыч матдәләр күләме нормативларын үтәүне контрольдә тоту һәм атмосфера һавасына автотранспортның тискәре йогынтысын кисәтү.