Ел башыннан экология Министрлыгының һава сыйфатын контрольдә тоту станцияләре 1,244 миллионнан артык үлчәү башкарган

2024 елның 12 апреле, җомга

1 гыйнвардан Министрлыкның атмосфера һавасының пычрануын контрольдә тотуның 17 автомат станциясе 1,244 млн. үлчәү башкарган, шул исәптән Казанда 386 меңнән артык үлчәү башкарылган. 5 апрельдән 12 апрельгә кадәр станциядә 39 артыклык теркәлгән:

Осиново авылында урнашкан АСКЗА-1дә күкертле водород буенча 37 тапкыр арту теркәлгән, аларның максималь тапкырлыгы 4,29 рөхсәт ителгән чик концентрация;

Казан шәһәре, И.Шакиров проспекты, 3 адресы буенча  АСКЗА-5тә рөхсәт ителгән чик концентрациянең 1,6 максималь тапкырлыгы белән күкертле водород буенча 2 тапкыр арту теркәлгән.

Россия Табигать күзәтчелегенең Идел-Кама төбәкара идарәсенә һәм Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенә арттырулар турында мәгълүмат җибәрелде.

Министрлыкның башка станцияләрендә узган атнада пычраткыч матдәләрнең рөхсәт ителгән чик концентрациядән  арттыру теркәлмәгән.

Исегезгә төшерәбез, 2 апрельдән Экология министрлыгы тест режимында барлык автомат контроль станцияләреннән мәгълүмат ачты. Күрсәтелгән куар код буенча күчегез һәм АСКЗА сылтамасын ачыгыз.

Барлык актуаль мәгълүмат «Татарстан Республикасының Экологик картасы» системасында түбәндәге сылтама буенча бар: https://ecokarta.tatar.ru/ АСКЗА бүлегендә.