Республиканың төньяк районы экологлары су басу ихтималы булган территорияләргә рейдлар үткәрә

2024 елның 11 апреле, пәнҗешәмбе

Төньяк территориаль идарә инспекторлары су объектларының су саклау зоналарын пычратуга юл куймау һәм ташу суларының сыйфатын начарлатмау максатыннан су басу зонасына эләгүче территорияләрне тикшерү буенча рейдлар үткәрә.

Экологлар Казансу елгасы бассейнын, ягъни Арча районы  Купербаш, Казиле, Казанбаш, Көтек, Кәче, Иске Чүриле, Түбән Оры авыллары территорияләрен тикшерделәр инде. Тикшерү барышында Казансу елгасының су дәрәҗәсе елга үзәне чикләрендәге торак пунктлар чикләрендәге участокта булуы ачыкланды. Тикшерелгән участокларда Казансу елгасының су саклау зонасында потенциаль куркыныч объектлар юк. Тикшерү вакытында табигатьне саклау, су саклау законнарын бозулар ачыкланмаган. Рейдлар дәвам итә.