Ел башыннан Экология министрлыгының һава сыйфатын контрольдә тоту станцияләре 1 миллионнан артык үлчәү башкарган

2024 елның 5 апреле, җомга

Быелның 1 гыйнварыннан 5 апреленә кадәр атмосфера һавасының пычрануын контрольдә тотучы 17 автомат станциясе 1 млн. артык үлчәү, шул исәптән Казан шәһәрендә 364 меңнән артык үлчәү башкарылган.

1 артыклык теркәлгән. Казан шәһәрендә, И.Шакиров проспекты 3 адресы буенча урнашкан АСКЗА-5 азот диоксиды буенча рөхсәт ителгән концентрациядән максималь тапкырлыгы 1,42 булган арту теркәлгән. Метеостанция тикшерүдә.

Россия Табигать күзәтчелегенең Идел-Кама төбәкара идарәсенә һәм Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенә арттырулар турында мәгълүмат җибәрелде.

Министрлыкның башка станцияләрендә узган атнада пычраткыч матдәләрнең  рөхсәт ителгән концентрациядән арттыру теркәлмәгән.

Исегезгә төшерәбез, 2 апрельдән Экология министрлыгы тест режимында барлык автомат контроль станцияләреннән мәгълүматны ачты. Күрсәтелгән куар коды буенча күчегез һәм автомат контроль станциясе сылтамасын  ачыгыз.

Барлык актуаль мәгълүмат АСКЗА бүлегендә «Татарстан Республикасының экологик картасы» системасында түбәндәге сылтама буенча бар: https://ecokarta.tatar.ru/.