Экология министрлыгы инспекторлары Түбән Кама районында рөхсәтсез урнаштырылган өч чүплек тапкан

2024 елның 5 апреле, җомга

Экологлар санитар-экологик икеайлык чорында чүплекләрне ачыклауны дәвам итәләр. Кама аръягы идарәсе инспекторлары территорияне тикшерделәр һәм калдыкларны законсыз саклауны ачыкладылар.

Кызыл ключ поселогында ике чүплек ачыкланган: Лесная урамында коммуналь калдыклар чүплеге табылган, ә Школьная урамында пневматик шиннар, коммуналь калдыклар һәм люминесцент лампалар ташлау факты ачыкланган. Терекөмөшле лампаларны башка чүп-чар белән ташлау рөхсәт ителми, чөнки бу 1 класс куркыныч калдыклары, аларны махсус кабул итү пунктларына тапшырырга яки лампаларны җыю өчен куелган контейнерларга җыярга кирәк. Ике чүплек тә ПЖКХ-17 идарәче компаниясе тарафыннан чүп-чарны вакытында чыгармау нәтиҗәсендә барлыкка килгән.

Өченче чүплек Түбән Кама шәһәренең Менделеев урамында ачыкланган.

Монда  агачларның ябалдашларын  кисү нәтиҗәсендә калдыклар барлыкка килә, алар  МУП «Комплекслы төзекләндерү предприятиесе» МУП тарафыннан үз вакытында чыгарылмаган. Чүплекнең гомуми мәйданы 451 кв. м, күләме 189 куб. м тәшкил итә.

Чүп-чар җыелуга юл куйган затларга карата табигатьне саклау законнарының мәҗбүри таләпләрен бозуның рөхсәт ителмәве турында кисәтүләр чыгарылачак.